Visszatérve Pakisztánhoz, hét ügynökség van a FATA-n belül, többé kevésbé egy-egy pastu törzs köré szervezve. Dél-Vazirisztánban raboltak el nemrég 200 paki katonát, most meg Észak-Vazirisztánban támadott a hadsereg terroristákat.
Visszatérve még pénteken Bhutto megegyeztek, hogy a politikus asszony hívei tartózkodni fognak a szavazásokon, cserébe a korrupciós vádakat ejtik ellene. Így 275 szavazatból 272 szavazatot kapott Musarraf, a többi öt ment az ellenzékhez. Összesen 442 szavazat lett volna (100 a Szenátusban, 342 a képviselőházban), ebből látszik, hogy mennyien tartózkodhattak vagy bojkottáltak. A választásokat ellenző pártok és képviselők mindenféle módon próbálták megakadályozni a szombati eseményeket, megpróbálták feloszlatni a tartományi parlamenteket, tömeges lemondások voltak stb.
Igazából még nincs minden eldöntve, mert október 17-én a legfelső bíróság még összeül annak kapcsán, hogy Musarraf indulhatott volna e szombati választásokon. Ennek megfelelően a tábornok még nem mondott le a főparancsnoki beosztásról. Gen Musharraf will step down as army chief, but only if he is re-elected, his lawyers have said.
Csak az az érdekes az egészben, hogy miközben egy diktatúráról beszélünk Musarraf mindent megtesz, hogy valamilyen formában mindíg is törvényes kereteket teremtsen a diktatúrájának. Nem mond le a főparancsnoki tisztségről, amíg a bíróság jóvá nem hagyja. Öt éve elnökké választotatta magát, mert hogy ne mint tábornok legyen az ország ura.
Végül még egy utolsó cikk a lehetséges utódjáról. Itt és itt már volt róla cikk. A BBC-n van egy anyag ismét, ami rövid életrajzot közöl Afshaq Pervez Kiani tábornokról. Ez az utolsó írás az a képet sugallja (szemben a korábbi cikkekkel), hogy Kiani meglehetősen önálló gondolkodású, profi katona, aki azzal hívta fel magára Musarraf figyelmét, hogy a rábízott posztokon mindíg a legjobb, vagy megbízható teljesítményt nyújtott, nem pedig azzal, hogy állandóan helyeselt felettesének.
A cikk szerint Kini katona családból jött, Pundzsab tartományban született. Az tény, hogy a brit indiai, majd a paki hadseregbe mindíg is a pastu és pundzsábi származásúak domináltak.
He is a graduate of army colleges in Quetta and Islamabad, and General Staff College at Fort Leavenworth in the US. Married with two children, Gen Kiani is president of the Pakistan Golf Association and an avid golfer.
He is respected in the army as a professional soldier who deliberately keeps a low profile.
This is in sharp contrast to the man he has been chosen to replace - Pervez Musharraf. But maintaining a low profile has not meant that Gen Kiani has shied away from high-profile assignments. He has a "can-do" image as a man who gets things done.
Gen Kiani has never been seen a part of President Musharraf's inner circle. But the president has always turned to him when the going gets tough. It was Gen Kiani who was responsible for the investigation into attempts to assassinate President Musharraf in December 2003. ...
But insiders say it was actually the winter of 2001-2002 that showcased Gen Kiani's abilities. At that time he was serving as Director-General Military Operations (DGMO) - the army's operational commander. As Pakistan's relations with India deteriorated, militants staged a deadly attack on the Indian parliament. Delhi blamed it on the Pakistan-based militant group Lashkar-e-Toiba, and mobilised its army to take action. Soon the two nuclear-armed neighbours were dug in opposite each other along their 1,500km border. Tempers were running high and a single aggressive movement could have sparked conflict. During this time, Maj Gen Ashfaq Kiani was in charge of all troop movements.Mint az ISI vezetője ott volt azon a találkozón, amelyet Chaudry főbíró kirúgása előtt tartottak. Itt sem volt hajlandó Musarraf elvárása szerint viselkedni és hallgatásával szembe gyakorlatilag szembe mert helyezkedni vele.
Soon after he was made the head of Pakistan's powerful Inter-Services Intelligence (ISI) agency. In March 2007, he was part of the infamous "tribunal" of intelligence chiefs who met Chief Justice Iftikhar Chaudhry the day before his suspension by President Musharraf. He was later named as the only one who sat silently through the entire episode. Gen Kiani was also the only official at the meeting who did not submit an affidavit against the chief justice.
Egy szóval ha mindez igaz, akkor az ország jövője többféle képpen is alakulhat, még akkor is ha Musarrafból elnök lesz. Kiani tábornok önálló személyiségnek tűnik, a véleményét nem tudjuk a demokráciáról, és úgy tűnik, hogy képességei emelték ki, nem pedig a lojalitása. Ez más annyira meredek és szokatlan, hogy szinte hihetetlen.
Van egy diktátorunk, aki ragaszkodik a törvényes keretekhez, és utódának egy olyan embert választ ki, akinek nem lehet 100 százalékig biztos a lojalitásában. Azt mondanám, ha ez mind igaz, és a BBC hír megáll, akkor Musarrafban a professzionális katonatiszt győzedelmeskedett a megélhetési politikus felett. Olyan embert választott, aki valószínűleg két dologra képes lesz.- Egy indiai támadásra/fenyegetésre a legmegfelelőbb választ adni
- Fenntartani a hadsereg évtizedek óta meglevő dominanciáját az országban
- Megőrizni a fegyveres erőkön belüli espiris de corps-t, (magayrul talán morál, csapatszellem?)
Mindezek sérültek volna egy politikai kinevezettel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése