péntek, március 27, 2009

Új amerikai Afganisztán-Pakisztán stratégia I.

Most hallgatom a Kossuth rádióban, hogy ma délután jelenti be Obama elnök az új - ahogy a szakértők hívják - AfPak stratégiát. Az izgatottság általános azok között, hogy akik kíváncsiak Afganisztánra és érdeklődve várják, hogy mi lehet az elképzelés.

Három évvel ezelőtt ugyanilyen csüggedt, szkeptikus hangulat vett erőt azokon akik Irakkal foglalkoztak és úgy látták az USA belebukik Irakba. Tudom, hogy Irak nem Afganisztán, és nem lehet három év alatt megoldani stb. A "közhangulat"-ra célzok, az általános vélekedésre, az USA fikázásra.

Ami nekem tanulság ebből/abból, hogy meglehet oldani dolgokat, hogyha kellőképpen:
1. megértjük a helyszínt,
2. megfelelő erőforrásokat szánunk megoldásra,
3. megfelelően koordináljuk a tevékenységünket a többi szereplővel.

Irakban ez megtörtént, és bár a siker még nem biztos (lásd pl ezt a hírt a Ébredési Tanácsokról), a tendencia biztató.

Érdekes, hogy amikor katonákkal, érdeklődőkkel beszélgetek az afgán helyzetről, megoldási lehetőségeiről és szóba kerül Irak, egységes vélemény, hogy Irak az más, ott volt modern társadalom korábban, az nem egy 500 évvel ezelőtti társadalom, hogy csak a törzseket kellett megvásárolni, leválasztani az al-Kaidáról. Három-két évvel ezelőtt ezek nem voltak evidenciák, nem osztották ezeket a nézeteket a katona ismerőseim, hanem kétkedve csóválták a fejüket, hogy hát ez asszimetrikus, USA nincs felkészülve, belebukik, stb. Azóta ők is tanultak, ők is olvastak, ők is jobban megismerték Irakot (?), és ma már összetettebben látják azt a hadszíntért.

Szerintem most ugyanott tartunk Afganisztánban mint 2007-ben Irakban. Nem tudom, hogy ugyanolyan "siker" lesz-e a vége, mint Irakban. Mindenki csak a bukást látja, mindenki pesszimista. Tény, hogy Afganisztán bonyolultabb, sőt ha Pakisztánnal együtt kell megoldani, akkor az még nekem is akkora intellektuális kihívás, hatalmi játék, érdekek bonyolult hálózata, hogy képtelen vagyok még csak annyit is mondani, hogy sikerülhet-e vagy sem.

Szóval várom az új stratégiát, eddig még csak olyan morzsák jelentek meg, miszerint:
- 4000 új amerikai katona kiképzőnek (a már odavezényelt 17000 mellé),
- A biztonsági erők megnövelése 400.000 főre. A hadsereg létszámának növelését 80.000-ről 132.000-re, csak tavaly döntöttek el, most ezt 260.000 főt célozza meg az USA. A kb 80.000 fős rendőrség létszáma ezek szerint 140.000-re nőne hogy kijöjjön a 400.000 fő).
- A Pakisztánnak nyújtott nem katonai segély megháromszorozódik, de sokkal szigorúbb felügyelet mellett
- Új kábítószer elleni stratégia is lesz szerintem. Holbrooke főmegbízott lehúzta a mostani USA stratégiát (volt is miért, évi 800 millió USD, zero eredmény)
- Szélesebb nemzetközi/regionális együttműködés (különös tekintettel Itán bevonására)

Az új stratégia "terítése" már megkezdődött a Kongresszusban, március 31-én Hágában lesz nemzetközi konferencia website (Göncz Kinga vezetésével magyar delegáció is lesz), húúú de elmennék én is. Majd jön a NATO csúcs április 3-4-én, ahol a NATO szövetségesek, gonodlom egy kicsit más aspektusból ismét megismerik majd az elképzeléseket.

Azt itt olvasom, hogy jelenleg az USA-nak havi 2 milliárd USD-be kerül a afgán szerepvállalás ez 60%kal fog nőni. Aztán itt van is, hogy: Officials yesterday said they expect some countries to announce additional troop commitments at the upcoming NATO meeting. They said France, in particular, wants to play a larger role in helping with police efforts. The U.K. increase would take the number of British troops to about 10,000. The U.K. contingent would be drawn from 12 Mechanised Brigade, General Richard Dannatt told the Times.

Azt tegnap olvastam, hogy Lengyelország extra 400 katonát küld az 1600 mellé. Hogy állunk most?

1 megjegyzés:

Névtelen írta...

Ha meg esetleg nem lenne meg:

http://www.whitehouse.gov/assets/documents/Afghanistan-Pakistan_White_Paper.pdf