vasárnap, december 14, 2008

Tanulságok Irakban

Nem tudom magam türtőztetni ilyenkor. Ezt szeretem az USA-ban, hogy miután elszúrnak valamit, elkezdik elemezni, hogy miért. Belátom, nem mindig fogadják meg ők sem saját tapasztalataikat, de legalább nekünk kutatóknak adnak munkát. Ja, mert örök mániám: nem szégyellik a hibáikat és amit lehet nyilvánosságra is hozznak.

Itt ülök a PDF-ben 508 oldalas (a tördelt szövegben 591 oldalt is láttam!) ‘Hard Lessons: The Iraq Reconstruction Experience’ című tanulmány előtt, amelyet a New York Times tett fel a weboldalára. Egyszer majd elolvasom, de hátha valakinek most lesz kedve hozzá. Addig is itt van a újság cikke, ők biztosa alaposan beleolvastak. Tőlük szemezek néhányat.

- Egyszer a USAID vezetőjének néhány órát adtak, hogy eldöntse hány km utat kell építeni Irakban és hányat felújítani.
- 2008 közepéig 107 milliárd dollárt költöttek el újjáépítésre

Többet nem találtam hirtelen. A írás fő megállapítása miszerint a háború utáni szakasz nem volt megtervezve persze nem új. Ezt már 2003-2004-ben tudni lehetett, sőt sokan már akkor biztosak voltak ebben, amikor a külügy helyett a Pentagon kapta meg a háború levezénylését. Volt egy Future of Iraq nevű projekt a külügyben ami 2001-től kezdve dolgozott, 13 kötetnyi (kötetenként egy szakpolitika) anyagot állított össze a poszt-háborús időszakra iraki kutatók, szakemberek, expatok bevonásával. Rumsfeld még a háború előtt félresöpörte az egészet.

Aki kíváncsi erre a projektre, az eredeti kormányzati dokumentumokat talál róla. Mikor, kik mennyi pénzből, hogyan láttak hozzá a munkacsoportok összeállításához. Ők már akkor leszűrtek tapasztalatokat, amelyeket nem fogadtak meg Bremerék 2003-ban.
For example, according to a summary of the Transitional Justice Working Group's first meeting from July 9-10, 2002 in Washington, which included ten Iraqi jurists and four international experts (names redacted), "one Iraqi intellectual stated the question of the Ba'ath Party is at the heart of the transition," and that "it is not possible to equate party membership with criminalization." In their final report, the Democratic Principles Working Group would warn against a policy of total de-Ba'athification without the reintegration of former Ba'athists into society. Additionally, after the first session of this working group from September 4-5, 2002, with 30 Iraqis present, "Many participants sent the message that the USG needs to prepare for a stay of five to ten years."

Ugye, az egyik legnagyobb hiba,az egykori állampárt minden tagjának kriminalizálása. Mintha nálunk a rendszerváltáskor minden MSZMP tagot egyformán bűnősnek nyilvánítottak volna az elmúlt negyven évért. Amit az amerikai megszállók elkövethettek, és ezt az irakiak már előre megmondták, ahogy azt is, hogy a kormánynak 5-10 évre kell felkészülnie. Lássuk csak. Most vannak ott ötödik éve és még három évig biztos ott lesznek. Okos emberek az irakiak, okosak.

1 megjegyzés:

sMiCi írta...

Ahogy olvastam éreztem a belpol. párhuzamot, de az MSZMP megnevezése nélkül nem irnék, lehet, hogy nálunk sem ártott volna pár évre nem is kriminalizálni, de szabad teret engedni azoknak akik nem a mutyi világban voltak meghatározóak. Tudom egy gyárigazgató nem lehetett tagság nélkül az ami, és ez nem kérdőjelezheti meg a szaktudását, de a beidegződésekkel küzdünk ma minden szinten.