csütörtök, december 11, 2008

Egri konferencia

Tegnap voltam egy konferencián Egerben, az Eszterházy Károly Főiskolán. Az esemény címe: „Nem-kormányzati szervezetek szerepe a modern diplomáciában” volt. Itt van a résztvevők névsora:

Erdős André: Az ENSZ szerepe a modern diplomáciában

Gyarmati István: Az ICDT szerepe és munkája

Majtényi Balázs: A nem-kormányzati szervezetek szerepvállalásának Nemzetközi jogi vonatkozásai

Szörényi András: A nem-kormányzati szervezetek szerepének megváltozása a

diplomáciában

Wagner Péter: NGO-k Afganisztánban: Tapasztalatok a magyar PRT felelősségi területén.


Jó volt, mindenki eleget beszélhetett, én is. Nem csak ezért említem, hanem azért is mert a blog nem várt népszerűsítést kapott Ráczné Dr. Horváth Ágnes, a szervező politológia tanszék vezetőjétől. Éppen Washingtonban volt, s onna köszöntötte a hallgatókat (tényleg sokan voltak) és az előadókat. Hozzám érve nagy

nyilvánosság előtt érdekesnek nevezte és olvasójának vallotta magát, amitől kellően zavarba jöttem. Mivel a főhajtás kicsit archaikusnak tűnne eben a szövegkörnyezetben, azt mondom innen biccentek Horváth Ágnes felé J. Köszönöm.

Ja még egy dolog. Politológia mint tudomány szerintem érdemtelenül keveset foglalkozik itthon a külvilággal. Tanítanak egy kevés összehasonlító politlógiát, persze EU-t és transzatlanit kapcsolatokat, hogy de hogy mi van a világ többi részén, hogy mi van a nemzetközi szervezetekkel, az NGO-kkal, nos ezeket a témákat teljesen ráhagyják a nemzetközi kapcsolatot oktató tanszékekre, egyetememi intézetekre. nekem mint végzett politológusnak ez fáj. Aggódom a saját tudományterületemért. Ez is egy plusz volt ebben a konferenciában, hogy a politológia tanszéknek jutott eszébe.


A Duna TV is eljött az alkalomra, aminek szerintem mindenki nagyon örült. Sajnos a riporternek nem nagyon sikerült megragadni a lényeget. Vagy azt sikerült, csak rosszul fogalmazta meg, mikor azt írta, hogy „Afganisztánban állomásozó magyar segélyszervezetek” vagy „békefenntartóként dolgozó nem-kormányzati szervezetek”. Utóbbiak egyenlőre nem léteznek, a civilek meg nem állomásoznak. De a felkonffal egyetértek, azaz hogy a segélyszervezetek munkájalegalább annyira fontos mint az állami szerveké. ez külföldön egyértelmű, itthon egyelőre elsikkad.

8 megjegyzés:

Névtelen írta...

Mostantól Te már csak a címet adod, a többit az olvasók írják? Így lesz igazán interaktív :)

Névtelen írta...

Lehet, hogy az állami szerveknek nem érdekük propagálni a civilek sikereit, mert esetleg gyengítheti az őáltaluk elérteket?
Persze a munkájukra bizonyára nagy szükség van, arra igényt tart az állam.

Meg talán egy civil szervezet inkább cselekszik belső indíttatásból, nem pedig kötelességszerűen.

Névtelen írta...

Szervusz Attila,

Nem értem a logikát abban, hogy miért kéne az állami szerveknek a civilek sikereit propagálni? Már megint ez az állami gondoskodás. Miért az én pénzemen népszerűsítsenek civil szervezeteket? - ugye így is fel lehet tenni a kérdést?

Mindenki propagálja a saját tevékenységét. A szívem az mondja amit te is, hogy a civilek belső indíttatásból cselekszik. Az eszem, meg amit látok, azt mondja hogy ez is biznisz. Nagy biznisz.

De ezzel sincs bajom, inkább csinálják profi szakemberek mint lelkes amatőrök. Amíg kicsiben csinálod addig lehet bénázni, de ha 10 és 100 millió forintokkal gazdálkodsz, akkor jöjjön inkább a szakértelem.
üdv
Péter

Névtelen írta...

Jogos a 2 pont, félreérthetően fogalmaztam, megpróbálom még egyszer.

Ha jól tévedek, Afganiszán újjáépítésében (rekonstrukciójában) nem a Magyar Honvédség, nem a civil szervezetek, NGO-k, hanem MAGYARORSZÁG vesz részt. Külön-külön persze mindegyiknek nagy szerepe van, nagy munkát végez, de összességében Magyarországé a dicsőség (vagy kudarc).
A gólt is 1 ember rúgja, de az eredményjelzőn és a sporthírekben a csapat neve jelenik meg a végeredménynél. (persze megemlékeznek a csatárról is)

Amúgy meg a te és az én pénzemből is kapják a pénzt a civil szervezetek, amit elköltenek ott, meg persze saját működésükre is fordítanak belőle.

A "mindenki propagálja a saját tevékenységét"-tel azért nem értek egyet, mert a cél közös (elvileg). Egyértelmű, hogy saját lehetőségeihez képest mindenkinek kommunikálnia kell az elért eredményeit, ezt meg is teszik, a civil szervezeteknek valószínűleg nincs erre külön apparátusa, mint a HM-nek.

Gondolom mindenki szeretné ebben az ügyben is saját magát legjobb színben feltüntetni, "kisajátítani" bizonyos eredményeket.

Ahogy én látom, a Külügyminisztérium is orrol a HM-re, mert nagyrészt saját PR-ra használja az afganisztáni küldetést, PRT-t.

Ha ez alapján sem érted, hogy mit akarok mondani, akkor az az én hibám, rosszul fogalmazok.

smalladam írta...

"Ahogy én látom, a Külügyminisztérium is orrol a HM-re, mert nagyrészt saját PR-ra használja az afganisztáni küldetést, PRT-t."

én mint újságíró ehhez azt tudom hozzátenni, hogy amíg nem kezdtem el komolyabban foglalkozni a témával, gőzöm sem volt arról, hogy az egész PRT-misszióban mekkora része van a külügynek, vagy a többi minisztériumnak.

ugyanakkor lépten-nyomon olyan Szekeres-nyilatkozatokba botlottam, amik a honvédség sikeres afganisztáni tevékenységét ecsetelték.

szerintem a külügy a benfennteseken kívüli körnek kb sehogy nem kommunikálja a saját afganisztáni tevékenységét. ebből a szempontból nem hiszem, hogy jogos, ha a HM-re haragszanak emiatt.

Névtelen írta...

erre szivesen elneztem volna
ha ilyenek vannak kinyomhatnad elotte par nappal a blogba vagy ilyesmi

wape írta...

Pontosan. Egyetértek. Nem haragudni kell hanem kommunikálni. Egyébként nem hiszem hogy harag lenne a két minisztérium között. Szerintem a Kümben is pont úgy látják mindenki kommunikáljon magáért.

Ez a Magyarország dolog nekem annyira nem fáj. Kint gondolom azt mondják, hogy donated by the hungarian people (mint Belgrádban a buszokon, csak ott Japán van), vagy virít a magyar zászló legalább. Az ökumenikusok projektjén láttam, hogy ami KüM pénzből épült ott ki volt írva, hogy donated by ...

Az szerintem meg hülyén hangzik ha itthon a miniszterek azt mondanák, hogy "Magyarország nagy sikereket ért el Afganisztánban" És minden egyes alkalommal ezt mondanák, az közröhej lenne. Nekem nincs bajom az egészséges reklámmal, főleg ha valódi teljesítés van mögötte.

Dávid,

Iratkozz fel a Mösz hírlevelére, vagy a sajtókapcsolatára és akkor kapsz értesítést mindig. Úgy is csak ők tartanak ilyet az NGO-k közül. Egyébként kevesen voltunk, rád is szükség lett volna. Én is csak előző reggel értesültem mielőtt Egerbe indultam.

Névtelen írta...

ok
megtortent
kosz