Mindjárt indulok Szolnokra, valamilyen afgán témában fejtágítani katonákat, így ma rövid leszek:
Nem friss hír de fontos: UN envoy calls for dialogue with Taliban in Afghanistan
Gyakorlatilag a tálibok bukásától kezdve élt a vita, hogy vegyék-e be a szervezetet a politikai rendezésbe. A "nem" válasz oka kettős volt sokáig: egyrészt a tálibok, élükön Omár mollával, elutasított minden tárgyalást, másrészt a győztesek sem akartak tárgyalni a vesztesekkel. Lakhdar Brahimi ENSZ megbízott volt az aki 2001 végén felvetette, hogy vegyék be a tálibokat, de csúnyán lehurrogták.
Most a UNAMA vezetője, Tom Koenigs vetette fel, hogy:
Koenigs said the hardline Islamist movement also comprised "young fighters who often just need money" and "people who feel discriminated against by corrupt or partisan government officials" as well as drug dealers and Muslim fundamentalists.
"The idea that you have to kill all of them to win the conflict is nonsense," he said.
"Of course there have to be talks with various groups. The answer to the conflict cannot only be based on the military or development policy but must be comprehensively political."
He said the United Nations was trying to integrate all the conflicting parties with a negotiated truce.
"In the end, reconciliation has to come from the Afghans themselves," he said.
Kurt Beck, the leader of Germany's Social Democrats, half of Chancellor Angela Merkel's ruling left-right coalition, recently called for dialogue with "moderate Taliban" with the aim of ending the bloody unrest in Afghanistan.
Afghan Foreign Minister Rangeen Dadfar Spanta swiftly rejected the proposal, saying there were no moderate Taliban.
Spantának részben igaza. 2002 óta nem nagyon sikerült normális (moderate), kiegyezésre hajlamos, "középutas" tálibot találni. Aki tárgyalt arról kiderült, hogy semmilyen támogatottsága nincs a Tálibánon belül, ezért aztán semmivel sem került közelebb az erőszak enyhülése. Omár molla egyenlőre nem akar tárgyalni, sem a környzetéből senki. De miért is akarnának? 2001 óta nem üldözte őket senki, paki nem kormányzati barátaik rejtegetik őket és a szerveztük ereje is csak tavaly lett megtépázva egy kicsit. Jelentős veszteségeket kell okozni, hogy aztán megérje nekik tárgyalóasztalhoz ülni. Világos legyen, hogy mit lehet veszíteni, ha nem tárgyalnak. Ez eddig elmaradt
The Human Cost: The Consequences of Insurgent Attacks in Afghanistan címmel, megjelent a egy Human Rights Watchnak egy anyaga arról, hogy az öngyilkos merényletek egyre több civil áldozatot követelnek (Appendix B-ben az iskolák ellene 2006-os támadások, Baghlanban csak 2 volt, az is "csak" útszéli bomba volt)
Mint korábban, már említettem dél-Afganisztánban nem jellemző az ami Irakban, hogy az ellenálló elsősorban a civileket támadnák. Itt ugyanis csak az ő támogatásukkal tudnak működni a tálibok.
Herát északi részén az amerikai és afgán csapatok közösen megtámadtak? felszámoltak? egy tálibok által működtetett rendőrségi checkpointot: Troops kill 3 in Afghanistan . A helyszínből ítélve lehet, hogy inkább valami hadúr emberiről van szó.
A hír második felében szó esik arról, hogy US-afgán erők támadásra készülnek Tagab körzetben. Tegnap vagy azelőtt említettem, hogy Kabultól nem messze északon, mintegy 100 tálibot öltek meg, amikor azok megpróbáltak lerohanni egy körzeti központot. Ez volt az. A hely Bagratól alig 30 km-re van!!! Gondolom most valami tisztogató hadműveletre indulnak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése