Átolvasva ezt több mint harcminc oldalas tanulmányt az ember kb képet kaphat arról, hogy mi történne, mik lennének a főbb szcenáriók az USA számára, ha egy sikertelen hatalomváltás következtében összeomlana a rezsim. Ismétlen, ha egy sikertelen hatalomváltás esetén magától ... Szóval ez nem egy tanulmány a megszállás/megtámadás módjairól, hanem egy tanulmány arról, hogy hogyan kellene kivitelezni egy kopmplex stabilizációs műveletet katonai erővel (nyilvánvalóan) azzal a céllal, hogy ne alakuljon ki káosz, éhezés, migráció és más pontenciális destabilizációs tényező egy atomhatalomnál. Ez utóbbi lényeges, mert káoszban, lásd Líbia a fegyverek gyorsan megtalálják az utat a nemzetközi fegyverekereskedelem felé.
Nyilvánvalóan ez egy alapos intellektuális torna a nyilvános források alapján, de normálisan is így kezdődne minden. A szerző a RAND Corp. kutatója, úgyhogy szinte biztosra mondható, hogy ez a tanulmány is a szokott utat követi. Egy háttéranyag nyilvános forrásokból a Pentagonnak vagy a Külügynek (vagy másnak), és egy kicsivel később egy része vagy az egész megy a nyilvánosságnak. Érdemes megnézni a RAND weboldalát.
A szerző nem csak a a szükséges célokról, feladatokról létszámról ír, hanem figyelembe veszi a politikai körülményeket, Kína lehetséges reakcióit és természetesen Észak-Korea gazdasági, populációs viszonyait. Elég kidolgozott:
Felhasználva a koszovói, afgán és iraki tapasztalatokat a szerző kb 150.00 fős stabilizáló erővel számol. Ne mondtam még, de két fő feltételezés van a tanulmányban. Dél-korea vezető szerepet tud majd játsznani a összeomlás utáni időszakban, Észak-Koreában pedig szükség lesz a beavatkozásra, mert a közponit hatalom összeomnléása az egyébként is alultáplált lakosság körében még súlyosabb helyzetet, éhezést idézhet elő. Szóval a stabilizációs művelet elsődleges célja az éhezés megszüntetése lenne, emellett a WMD helyek ellenőrzése, a milliós fegyveres erő lefegyverzése, kisebb mértékben az esetleges felkelés, fegyveres harc leverése.
A tanulmány végére még egy kis agyalás is jut a stabilizációs erők összetételéről is.
Ok, egyelőre nem úgy túnik, hogy összedől a rendszer. Kim Dzson Un a tévéfelvételek szerint viszi a stafétát, rokonai, apja huga, nagybátyja (Kim Dzsong Hu és Csang Szong-thaek) lesznek állítólag "régensi" szerepkörben. Plusz a hadsereg.
A Reuters szerint: A senior source told Reuters this week Pyongyang will shift from a strongman dictatorship to a coterie of rulers including the military and Jang, Kim Jong-un’s uncle. Jang married the daughter of the country’s revolutionary founder, Kim Il-sung, in 1972, joining the ruling family that has forged its own form of dynastic rule.
A belső viszonyokról, a hatalom átadás lehetésges forgatókönyveiről itt van Csoma Mózes tanulmánya a Kül-Világ folyóiratból, 2010-ből. Kicsit győzködnöm kellett Mózest, de végül megírta, majd megnézem mennyire releváns most.
Itt pedig egy másik tanulmány, szintén az International Security-ből, arról, hogy a rezsim miként tartotta/tartja fent hatalmát, milyen eszközökkel operálhat. Pyongyang’s Survival
Strategy. Nem véletlen a sok példa az arab világra, párhuzamok ugyanis bőven vannak függetlenül attól, hogy ott most egyik másik rezsim megbukott.
Bonus: Egy kis szépirodalom is kapcsolódik ehhez a témához. Épp most olvasom "A 100 éves ember aki kimászott az ablakon és eltűnt" c. könyvet. Pont ott tartok a történetben, amikor a főhős Allan Karson miután véletlenszerűen előidézte Sztálin halálát (ekkor persze még nem száz éves), a vlagyivosztoki büntetőtáborból Észak-Koreába menekül át. Itt személyesen Kim Ir Szen-t (Kim Dzsong Un nagyapját) próbálja meggyőzni arról, hogy engedje tovább Dél-Koreába, amikor lebukik. Kivégzés elé néz, de véletlenül a koreai diktátornál vendégeskedik Mao Ce Tung, akinek kedvenc szeretőjét még a II VH végén Karlson mentette meg Kínában. Nyilvánvaló, hogy Karlsont, akit csak a robbanóanyagok és a pálinka érdekel, ezt is meg fogja úszni. Szenzációs könyv, tényleg vicces, ajánlom mindenkinek (Nem, nem kapok jutalékot. Csak azért írom, mert valaki múltkor meggyanusított ezzel, amikor a Popzene Vittullából és a Semmiben meg fogyatkozom c könyveket próbáltam elolvastatni vele. Pedig ezek még a 100 éves embernél is jobbak.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése