csütörtök, november 27, 2008

Média a hadszíntéren I.

Zalán Eszter tényleg volt olyan kedves és tényleg megírta emlékeit a kanadai hadsereggel Kandahárban és környékén. Arra kértem, külön próbáljon visszaemlékezni arra, hogy mennyire hagyták szabadon dolgozni, mennyire fér hozzá infokhoz, vagy mennyire érezte azt, hogy korlátozva van. (újságíró érezheti úgy hogy mindenhez hozzáfér, mindenről tud, hall valamit, közben nem tud meg többet a kelleténél. Ez az eset, amikor mindkét oldal elégedett az együttműködéssel és szerintem ehhez néha nem kell több mint némi stratégia gondolkodás és kommunikációs technikák alkalmazása a katonai oldal részéről. Hogy mondjak egy kommunikációs technikát? Soha ne mond, hogy nem, mindig mondj valamit.)

Eszter, tiéd a szó:

2007 márciusának második felében volt szerencsém két hetet eltölteni a kanadai battlegrouppal a kandahari repülőtéren kialakított táborban (KAF). Tulajdonképpen szerencse kérdése volt: Brüsszelben találkoztam egy kanadai sajtós tiszttel, akinek mondtam, hogy milyen szívesen mennék, és nem engedte el a füle mellett, így pár hét múlva jött az email, ha ez és ez az időpont nekem megfelel, akkor hajrá. Megfelelt. Alá kellett írnom egy hosszú (kb 30 oldalas) papírt, hogy miről nem tudósítok, mit nem írok le, stb. Esetemben azért nem volt olyan érdekes, mert nem a kanadai sajtóban dolgozom, és amúgy is csak másnapi-harmadnapi megjelenéssel. Vinnem kellett a magam védőfelszerelését, és magamnak kellett eljutnom Kandaharba. Ajánlottak egy szállítót (már elfelejtettem a nevét), ami újságírókat, és szabadságon lévő katonákat szállított Dubaiból, asszem 600 dollár egy út összegért.

A KAF-on - ami elég nagy - 2-3 sátort különítettek el az újságíróknak szállás gyanánt, és kettőt, amiben dolgozhattak. Ahogy számoltam, egyszerre kb. 12 újságíró volt kint. A kanadai napilapoktól, hírügynökségtől, rádiótól és két tévétől állandóan van kint ember, állandóan dolgoznak, felváltva 4-6 hetes turnusokban, bejáratott fixerekkel. Volt egy-két külföldi is, főleg franciák, egy brit, egy osztrák, de ő pl. csak egy hétre jött. A sátorban volt net, műholdkapcsolat minden, amit kell a munkához. A kanadai sajtótiszt rendszeresen benézett, telefonon elérhető volt mindenki, mintha egy nagyon kis városban dolgoznánk együtt.

Az első nap debriefelt az egyik sajtós, és rögtön leszerveztem egy interjút a déli parancsnokság politikai tanácsadójával, aki akkor holland volt. Egyébként magam kellett kierőszakolnom, hogy "szervezzenek" programot. Általában úgy megy, hogy ha van egy szabad hely (ami általában nincs), akkor visznek egy újságírót is, kinek kvázi sztori-kívánsága szerint. Engem egyszer elvittek 4 napra, az nagyon érdekes volt. Egy forward base-en kezdtünk, pár órát ott voltunk, aztán tovább egy egységgel (bocs a katonai megnevezéseket nem veszi be az agyam) egy egészen holdbéli helyre, ahol tíz tankkal alakítottunk ki magunknak egy táborhelyet. Másnap elmentünk egy afgán járőrnek támogatást adni, és tálibokat találni. Persze nem találtunk, de nagyon tanulságos volt. Volt velünk egy izgáza sajtótiszt (még egy francia operatőr jött velünk), aki folyton izgult, hogy mit ne csináljunk, de ez inkább a kamerás franciát érintette, mert nekem képileg mindegy volt, hogy hol állok. (Pl. rászólt, hogy ne menjen a katonák előtt, hagyják, hogy azok először biztosítsák a terepet. Neki persze ez is érdekes lett volna képileg.) Nekem a lényeg az volt, hogy halljam a tolmácsot.

Mindenkivel lehetett beszélni, de nem voltak igazán beszédesek a kanadaiak. Az afgán hadgsereg velünk táborozott egy ideig, az nem volt mókás (afgánok "előtt" pisilni a tank mögött), de velük lehetett jó interjúkat készíteni.

Aztán elmentem a PRT-ba is, ami nem a KAF-on van, hanem Kandahar Cityben. Ott mindenki panaszkodott, hogy a PRT-ba alig jár újságíró, mert ott nincs lövöldözés, vér, csak fejlesztés. Én "jól" éreztem magam, voltunk egy felmérő körúton Kandaharban és pár környékbeli faluban (mi kell, mi van, stb), és már akkor gyanús volt, hogy ez így nagyon gáz. Dehát ez a NATO-szerepvállalás része, de a kanadaiak hibája. Így nézett ki: Kanadai katonák bemasíroznak, lezárnak mindent, keresnek valami öreget, megkérdezik, hogy mi van itt, elmondja, lejegyzetelik, és az öreg nem érti, hogy most lesz-e ennek következménye. Katonák el. Persze odalent NGO nem nagyon működik. Bár én láttam fehér civilt, aki a városban lakott.

A kanadaiak nem voltak szívbajosak, ha ki akartam menni a táborból, mehettem, még fixert is ajánlottak. Mentünk is, lányiskolába, coffeeshopba, a rendőrfőnökhöz, mákföldre, ahonnan jól elkergettek minket.

Alapvetően nagyon tartalmasan sikerült tölteni a két hetet, de ez múlik a szerencsén is (pont volt járőr, amire fel lehetett kapaszkodni), és az is kellett, hogy folyamatosan szervezkedtem, nem hagytam magamnak szabadidőt. Kaja (ingyen! - röviddel utána egy magyar szervezésű sajtóúton a kabuli HQ-n csak nekünk, fizetni kellett!) jó volt (Halliburton szállította), víz volt, áram volt. Nagy amerikai tábor volt Burger Kinggel, és fagyival. Hagytak dolgozni. Mondjuk olyan csodabogár voltam a fura nyelvemmel, hogy nem nagyon izgultak miattam. Viszont állandó embedded programjuk van, amit igénybe lehet venni. Go Canada!

A kanadai katonák szabadon nyilatkozhattak, mindenkihez odamehettem, nem szólt bele senki. Persze az egyszeri katonák nem nagyon tudnak semmiről. De az nem volt, mint amit egy évvel korábban a magyar kontingensnél tapasztaltunk Kabulban, hogy felkészítenek 3-4 katonát, aztán ők beszélhetnek. Ha már komolyabb kanadai tiszttel akartam beszélni az feltűnt a PIO-nak, és akkor volt, hogy ott állt mellettem, de nem szólt bele. Persze minden szöveg betanult volt, de legalább jót tanultak be. Emellett a személyes tapasztalatok nagyon érdekesek, izgalmasak lehetnek alkalmasint.

Fontos azt is megjegyezni, ami igazán tetszett -- és ezt aztán a MEH-nek is jeleztem, amikor még ott volt a kormányközi tanács -- hogy a kanadaiak sosem rendeztek eseményt az "embedded" újságíróknak, tehát valóban arról tudtunk írni, ami ott történik. Pár nappal a kanadai élmények után visszatértem Afganisztánba a HM és a brit követség jóvoltából egy hétre, egy RTL Klubos stábbal. Ott aztán volt nekünk szervezett külön briefing (az mondjuk nem árt), meg külön járőrözés, iskolalátogatás. Kihajtották az egész lányiskolát, osztottak nekik tollat, volt tévézés, s a kisfilmen megnézhettük, hogy miért kell szeretni a ISAF-et. Persze volt felújított iskolarész-átadás (az amúgy is lett volna), az érdekes volt, a tanárok miatt. De látszott, hogy megzavartuk a katonák napi rutint. Ez a kanadaiaknál nem volt. Jó, ők nagyobb táborban, többen vannak. Nagyobb ország, jobb sajtó. A HM-nek egyébként az a szokása, hogy mindent szeret elolvasni, ami megjelenik az ilyen utakról előre. Az a magyar sajtó hibája, hogy erről nem szoktatjuk le se őket, se a többieket, hiszen magnóval rögzített anyagon, mit kell még olvasgatni. A HM-nek is le kéne erről szoknia, a kanadai hadsereg soha ilyen kéréssel nem fordult hozzám, vagy tudomásom szerint a kanadai újságírókhoz sem.

Azt hiszem az lenne a legjobb, ha a HM-MEH-KÜM tisztába tenné, hogy hogyan akarja kommunikálni a mi afganisztáni jelenlétünket. Akárhányszor olvasok a dologról kommenteket a neten, mindenki azzal jön, hogy mi mit keresünk ott. Jó, a keményfejűek nem is akarják megérteni, hogy ha már egyszer NATO-tagok vagyunk, akkor vannak kötelezettségeink. Azt meg nehéz kommunikálni, hogy azért vagyunk ott, hogy mi legyünk ott, és ne az oroszok, a kínaiak, a pakik, meg az irániak. De akkor is ki kéne találni, hogy nyomatjuk, és büszkék vagyunk rá (pl. ahogy a kanadaiak, britek), vagy inkább úgy csinálunk, mintha titkolnánk az egészet. Lehet, hogy nem figyelem eléggé a HM kommunikációját, de nekem mindig úgy tűnt, hogy meg is mutatják az afganisztáni szerepvállalást, legyünk rá büszkék, de ha lehet, inkább ne foglalkozzunk vele, hátha nem veszi észre senki. A másik része pedig a magyar sajtó hibája: senki nem ért hozzá, alig járt a helyszínen valaki. Ergo nem tudják, mit kell kérdezni, hogyan lehet számonkérni.

22 megjegyzés:

Névtelen írta...

Üdv Mindenkinek!

Örülök, hogy sikerült a Zalán Esztert megszólaltatni, az afganisztáni élményeiről. Szerencsére, nekem is volt lehetőségem találkozni a magyar katonákkal, Baghlanban. Bár én az említett újságírói csoport után érkeztem. A leírtakkal teljes egészében egyet értek. Sőt, a neten a Zalán Eszter blogjában megtaláltam az afganisztáni cikkjét. Amit most leírt, az mintha egy kicsit cinikusan értékelné az akkori publikációját. Tehát amit akkor leírt, köszönhető a HM ellenőrzésének, nem az amit szeretett volna, és most árnyaltan megfogalmazta. Ettől még az akkor kint lévő katonák, egy korrekt újságírót ismertek meg benne. Azonban had kérdezzem, meg, hogy mi a különbség, egy újságíró által adott tájékoztató (lásd debrief) és egy az ott élő katonák által adott hivatalos tájékoztató (lásd különbriefing) ezt egy kicsit erős túlzásnak tartom. Egyébként akárhova megy az ember Afganisztánba hivatalosan, az első mindig az, hogy debriefelik, a helyzetről a különböző veszélyhejzetekre való tevékenységről (ha jól emlékszem, akkor Zalán Eszter is ült valahol a sötét ovóhelyen). A külön programokról nekem, úgy meséltek a katonák, mintha nem is lett volna ilyen, hanem a tényleges tevékenységükbe csöppent volna bele a kis csoport. A leányiskolával kapcsolatban szerintem a PRT által alkalmazott úgynevezett "Road Show" volt, amit előre le szoktak szervezni. A füzetekről, meg azt olvastam, hogy ilyen esetekben mindig visznek magukkal olyan dolgokat, amivel egy kicsit maguk irányába tudják fordítani az embereket. Még ha a leányiskola tanulóin keresztül is. POLAD, mintha a magyar PRT POLAD-jával is azonnal sikerült volna riporot készíteni, sőt mintha Ő végig kísérte volna a média stábot. Egyébként jelenleg Ő a Teheráni magyar nagykövet (Dr. Busztin György). A HM kommunikációja valóban nem olyan mint a "nagyoké" lehetne rajta javítani. Lehetne egy kicsit a katonák teljesítményét jobban eladni a magyar emberek felé, ha már ott vannak. És egy adalék arról, hogy az afgán emberek hogyan vélekedtek a magyar katonákról. Ez a ISAF CJPOTF FMT által alkalmazott véleménykutató csoportjának az eredménye:"A Puli-Humriban élő emberek, árusok, vendéglősök, vásárlók nagy része (mintegy 10-15 különböző nemzetiségű, anyagi helyzetben lévő ember) elégedettségét fejezte ki a PRT-ben szolgáló katonákkal kapcsolatban. Elmondták, hogy szeretik a magyarokat, mert figyelmesek, amikor a városban vezetnek nem tolnak le senkit az útról, békésen közlekednek, türelmesek, visszaintegetnek és nem fognak ártatlan emberekre fegyvert.Kifejezetten szimpatikus a városban élők számára, hogy mindig segítségnyújtást látnak a magyarok részéről, és barátságot, semmilyen formában nem érzik magukat fenyegetve a magyar katonák részéről.Pozitív vélemény a pastuk részérről is meg van, azonban kevésbé odaadó és szeretetteljes, mint a tádzsikok részéről. Ők inkább elfogadják a magyar katonák jelenlétét a térségben, azonban nekik is szimpatikus a magyar katonák figyelmessége, illetve tisztelete az afgán emberek iránt.A magyarokkal személy szerint nincs bajuk, ugyanakkor többen élesen kritizálták az amerikai és angol csapatokat. Egy másik adalék az amerikai külügyminisztériumból: "A magyar vezetésű Baghlan PRT-ban szolgálatot teljesítő Monica McQueary USAID-képviselő washingtoni látogatása alkalmával felkeresett, és az alábbiakról tájékoztatott.Kint tartózkodásának első féléve során rendkívül pozitív benyomást szerzett a magyar kontingensről. A katonák magas színvonalon, fegyelmezetten végzik munkájukat. McQueary elmondta: minden segítséget megkap, ami feladatai teljesítéséhez szükséges. Fontosnak nevezte továbbá, hogy a magyar katonák nemcsak a biztonság garantálásában jeleskednek, de gyors és hatékony segítséget nyújtanak a rekonstrukciós tevékenységben is.Külön kiemelte Zsigmond Kálmán ezredes, a PRT első váltásának parancsnoka, valamint Busztin György politikai tanácsadó kitűnő munkájának jelentőségét. Fontosnak nevezte, hogy a tartomány kormányzójával (akit Karzai elnök személyesen nevezett ki) sikerült jó kapcsolatot kialakítani.McQueary jó benyomást szerzett az új parancsnokról, Szabó László ezredesről. Kifejezetten hasznosnak tartja a parancsnok javaslatát heti fejlesztési koordinációs megbeszélések bevezetésére vonatkozóan. Az amerikai tisztviselő optimista a tervezett civil projektekkel kapcsolatban, bár a tervezési folyamatot kissé lassúnak tartja. Jelezte továbbá: véleménye szerint problémát okozhat, hogy a civil projektekre szánt források a különböző tárcáknál szétszórva jelennek meg, ezáltal a rendelkezésre álló összegek kisebbek, és a koordináció is nehézkes. Javasolta továbbá, hogy a politikai tanácsadó munkájának segítése céljával több munkatársat – akár helyieket is – alkalmazni kellene, mert bár Busztin György rendkívül jó munkát végez, egyedül nehéz dolga van. A helyi alkalmazottaknak a folyamatosság biztosításában is lenne szerepük.McQueary nagyra értékelte, hogy elvi döntés született a PRT magyar vezetésének 2008 utáni folytatásáról. Fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy a kiterjesztett időszakra már most tervezzük be a megvalósítani kívánt projekteket, a szükséges források beazonosításával."

Szerintem, azért mert a katonák végzik a dolgukat, és a HM-nek megvan a saját médiastratégiája, még nem biztos, hogy a magyar PRT-ban olyan nagyon rossz volt a kanadaihoz hasonlítva. Egyébként azóta sem olvastam olyan esetről, hogy "kísérő" nélkül egy sajtócsoport önállóan meglátogatta volna egy egész hétre a MAGYAR PRT-t. (Egyszer volt Budán kutyavásár?)
Tisztelettel maradok mindenki lelkes híve. Több nyilvánosság a HM részéről, jobb média felkészítés (betanult szövegek a helyzetekre, lásd kanadai eset) és akkor nincs mitől tartani. Magyar katonák fognak beszélni saját magukról magyar embereknek.

Névtelen írta...

Nagyon klassz kis összefoglaló, és annyi gondolat fogalmazódott meg bennem, hogy inkább egy külön posztot írok róla talán a hétvégén, de lehet, hogy többet is.

Tudjátok, skizofrének vagyok, katona és civil, így nem nehéz látni mi miért van úgy ahogy.

wape írta...

Kedves Karl-Heinz

Köszönöm ezt a hosszú hozzászólást. Nem tudom honnan idézted a Monica véleményéről szóló hosszú részt, de nem volt hozzá hivatkozás. Ha nyilvános az anyag akkor kérlek jelöld meg, ha nem, akkor nagyon örülök neki, csak ne legyen bajod belőle.

Azért is kíváncsi lettem volna az idézeted forrására, mert az első PRT időszakáról hallottam jót is, rosszat is. Ehhez képest Monica leírása nekem egy kicsit hurráoptimista, rózsaszín képet fest a PRT-ról. Nem tudom elhinni.

Csak általában mondom, ahhoz, hogy valamit sikeresnek mondjunk kellenek valamiféle mérőszámok, benchmarkok. Honnan indulunk, mi a célunk és azt elértük-e.

Magamnak ellentmondva bizonyos szempontból megállja a helyét Monica véleménye a PRT-tól és irányítóiról. Ha a cél a hollandoktól való sikeres átadás-átvétel, a futó programok folytatása, és katonai áldozat nélkül hazahozni váltást. Igen, ezek mind sikerültek.

De vajon sikerült e végig fenntartani a jó viszonyt a helyi biztonsági, politikai elittel? Milyen hatékonyságúak voltak a fejlesztési feladatok? Ki mérte ezeket? HOgy tudtnk hozzájárulni a ISAF feladataihoz? Maga Monica mennyire volt képben? Mióta volt Afganisztánban? Ez hányadik "tour"ja volt?

Azt olvasom az idézett szövegrészben: (Monica) Fontosnak nevezte, hogy a tartomány kormányzójával (akit Karzai elnök személyesen nevezett ki) sikerült jó kapcsolatot kialakítani.

1. Ha valaki kiemeli, hogy a kormányzót Karzai elnök személyesen nevezet ki, akkor ott valami nincs rendben. Minden kormányzót Karzai elnök nevez ki. Az ő feladata. Itt a szerző azt a látszatot akarja talán kelteni, hogy ezt a kormányzót, akivel mi ráadásul jóban vagyunk az elnök nevezte ki, ez ez minket is minősít.

2. A korm. jóban van a PRT-vel. Na és? Még jó hogy jóban van, főleg ha frissen nevezték ki. Főleg ha az ISAFfel szövetségben álló kormányzó nevezte ki. Főleg ha ez az egyetlen katonai erő a környéken. Szerintem ez egy bürokrata mondata volt.

Nem akarom szétfikázni ez a beidézett szövegrészt. Csak nekem kevés annak bizonyítására, hogy a PRT-ban valóban olyan frankón mentek volna a dolgok.

Névtelen írta...

Hat igen van egy kis időbeli csúszás. Szabó L a PRT II parancsnoka volt Azóta már PRT V-nél tartunk, és volt közben két szomorú eset ( tűzszerészek) aminek körülményei nem arra utalnak, hogy még mindig fenn állna ez az ideális állapot.
Hozzájöttek még a németek elcseszett akciói, meg a PRT -IV parancsnokának viselt dolgai.
A cukorgyári robbantás és a rendőrségi merénylet amiből most már egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy rendőrfőnök szintén nem a legjobb baratunk .

Üdv

Flashbang

Névtelen írta...

Szervusztok!

Abban teljesen igazat adok minden bírálónak, hogy a magyar PRT-k mindig valami „extrával” fogadják az újságírókat. Az is extra, hogy a HM nagy általánosságban maga juttatja ki az újságírókat, akiknek nem a saját felelősségükre és saját pénzükön kell oda eljutniuk. Időnként persze vannak kivételek! Az extra programok a mi időnkben annyit jelentettek, hogy az újságírók ott tartózkodásának pár napjára igyekeztük a már amúgy is időszerű programokat lefixálni, hogy a PRT tevékenységének lényegéről többet láthassanak. Ez kb. annyit tesz, hogy a normál munkarendhez képest kb. 30%-kal több eseményt terveztünk be. Az is tény, hogy ilyenkor a nagyobb konvojok és az esetlegesen szintén ott tartózkodó VIP-k miatt az előkészítés is nagyobb odafigyeléssel és „felhajtással” történt. A HM-nek tényleg van egy olyan rögeszméje, hogy a napi tevékenységünk túl „snasz” lenne. Lehet, hogy ez külsősöknek egy kicsit „színpadiasnak” tűnik, de ezt még az én egyébként kritikus lelkem is meg tudta emészteni, mert így legalább többet tudtunk megmutatni a munkánkból.

Zalán Eszter nálunk is ott járt. Tény, hogy Afganisztán talán legkisebb alapterületű PRT-jában - ahol még a katonáink magán jellegű kapcsolattartásának a hazaiakkal is erősen korlátozott lehetőségei vannak – nincsenek olyan lehetőségei az újságíróknak, mint egy kanadai v. holland táborban. Ezt mi sajnáljuk a legjobban!  Ettől függetlenül – ismereteim szerint – minden újságíró tudott valamilyen úton anyagot küldeni haza már a helyszínről is. Nem érzem azt, hogy ne tettünk volna meg minden tőlünk telhetőt azért, hogy az újságírók ne kapjanak meg minden támogatást a munkájukhoz.

És itt hadd említsem meg, hogy az ISAF FMT (Forward Media Team) norvég állampolgárságú állandóan jelenlévő képviselője saját kommunikációs csatornával rendelkezett. (műhold) Ő valóban látta, hogy mit csinálunk és mit nem. Rengeteg saját helyi kapcsolata volt. A munkatársainak egy része is helyi volt. Havonta kb. 2 alkalommal ment ki feladatra a mi katonáinkkal.

Mónika (USAID) egy évet töltött a magyar PRT-ban. Nem tudom, hogy előtte is volt-e már kint. Mindenesetre ott léte alatt elég kritikus volt velünk szemben. Kicsit meglepett, hogy utólag ilyen „szép” képet festett rólunk. Kb olyat, mint ha magunk mondtuk volna!  Ahhoz képest, hogy a USAID milyen erőforrásokkal rendelkezik, nem sok akciójukról tudok a „mi időnkben” a tartományban. Pár közös „akciónk” persze volt, de ténylegesen megvalósult projekt, nem sok.

Még egy adalék a neki tulajdonított nyilatkozathoz: nekem egyáltalán nem nevezhető felhőtlennek ZSK-hoz fűződő viszonyom. Ettől függetlenül azt kell mondjam, hogy az első váltás nagyon tisztességes munkát végzett az ő vezetésével. Sokkal normálisabb viszonyokat találtam odakint, mint amilyenekről otthon pletykáltak. Ez nem azt jelenti, hogy ne lettek volna problémák, de az első váltás mégis teljesítette a tőle elvárt küldetést! A magunk (II. váltás) viszonyait nem akarom értékelni, mert furcsán jönne ki. Azt viszont bizton állíthatom, hogy az egész ISAF-ban elismert volt a magyarok teljesítménye. Főleg, aki ismerete a forrásainkat és a képességeinket, azok fejezték ki leginkább elismerésüket a munkánkért.

Talán már itt is mondtam, hogy nekem még mindig meggyőződésem, hogy a PRT és a helyi vezetők (kormányzati és nem kormányzati!) közötti viszony nagyban befolyásolja a biztonsági helyzetet. Ezzel nem akarom minősíteni az utánunk érkezők munkáját, de mindenképpen alaposan meg kell vizsgálni ezt az aspektust is. Nekem nagyon tanulságos volt a helyiek véleménye. Én akkor ezt nem hallottam, de azt hiszem, jól mutatja, hogy milyen fontos a katonák viselkedése. Ha nagyon sarkítani akarom, akkor azt az alapelvet folytattuk, hogy „Élni és élni hagyni”. Lehetőség szerint semmibe nem kívántunk beleszólni és próbáltuk a szövetségeseinket is rávenni, hogy a tartományban csak nagyon korlátozott célú „biztonsági műveleteket” hajtsanak végre. Ha jól olvasok a sorok között, akkor ez az utóbbi fél évben erősen változott. A már említett helyiek véleményéhez hozzáadva az „erőteljesebb biztonsági műveletek” tényét el lehet gondolkozni a következményeken.

Péter! Szerintem nem érdemes belemenni a helyi kormányzó és a PRT –ra vonatkozó kijelentések kritikájába. A mi kormányzónkat követő kormányzót is az elnök jelölte ki, még sem volt olyan jó a viszonya, mint a „mi” kormányzónknak volt velünk!  A sikert nem mindig számokban kell mérni. Számomra a sikert sokkal inkább az elfogadottság és a biztonsági helyzet tükrözi. Ez nem mindig pénz kérdése, bár az soha sem árt, ha van!  Sokkal fontosabb a jó kapcsolat, a szintén említett gyors segítség és természetesen a szavahihetőség. Mindehhez természetes módon szükség van a helyi viszonyok minél jobb ismeretére és arra, hogy a lehető legkevesebb dologba szóljon bele a PRT. Ellenkező esetben a legjobb szándék mellett is „beletenyerelhet” az ember valami kellemetlenbe, amelynek a következményei a PRT-ra nézve is kellemetlenek lehetnek. A jó viszonyhoz nagyfokú tolerancia és kompromisszumkészség (már-már megalkuvás!) is kell. Főleg a mi oldalunkról.

És nem ártana a hazai vezetés egyöntetű szándéka sem! Sajnos a mi időnkben a tárcaközi együttműködés még eléggé kiforrásban volt. Mint ahogy a POLAD helye, szerepe és jogköre sem volt kiforrott. Ő szeretett volna sokkal szabadabban mozogni, viszont minket kötött az a mondat, amely szerint mi feleltünk az ő személyes biztonságáért illetve a saját erőink korlátozott volta. Azt hiszem, hogy ebből érthető máris bizonyos ellentmondás!?

Üdv: LP

wape írta...

Hello LP

Nem akartam itt a kormányzó-PRT kapcsolatnak túl nagy jelentőséget tulajdonítani, csak a Karl-Heinz által beidézett szöveg, nekem annyira ilyen memo ízű volt. Tudod, mikor hivatalosan csak szép és jó mondunk de elárulnak minket azok az üres parafráziások, amiket ilyenkor mindenki használ. Egy ilyet használni valaminek az értékelésére, az felhúzott (Bocs Karl-Heinz ha ebből neked is jutott valami)

Én a kutató (mint foglalkozás) agyammal úgy működök, ha valamit mindenki dicsér, keresem a rosszat. Ha valamit mindenki szid, keresem a jót.

Overall - egymás mellé téve a hibákat és a pozitívumokat, és tekintetbe véve a korlátozott ismereteimet - a PRT mellé tényleg pozitív jelet kell tegyek, de ezt nehéz magamnak is elfogadnom, mert közben mindenki csak dicséri. Olyanok akik még ennyit sem tudnak róla, és olyanok is akiknek hivatalból dicsérnie kell.

Eszterre visszatérve, szerintem az írásából nem a technikai felszerelések hiányosságát hiányolta, hanem általában a HM megfelelő hozzáállását azokhoz az újságírókhoz, akiknek nem feltétlenül elég, ha kész "programokkal" várja őket a PRT. Elismerem, ők nagyon kevesen vannak.

Van kontaktunk ehhez a forward media teamhez? Gondolom a PRT-ben van? Például őt összehozni az újságírókkal egy jó húzás lett volna.

Névtelen írta...

Hali LP

A legnagyobb problémát én még most is abban látom, hogy MO-n PRT = Magyar Katonai Tábor Pol e Khomriban. Nem csak a POLAD volt ott zavaró hanem az öszes civil elem a rendőrök a földművelés ügyiek az NGO-k stb.
Pedig a PRT ettől sokkal több kellene, hogy legyen. A PRT_nak csak egy ( mondjuk nem elhanyagolható) eleme a katonai.
A PRT alapterülete és a kommunikációs képessége meg egyáltalán nem függ össze. Voltam sokkal kisebb alapterületű "safe house -ban" ahol megis kiváló komunikációs eszközök álltak rendelkezésre. ( igaz ott nem volt egy három betüs szervezet amelyik biztonsági okokra való hivatkozással letiltotta volna a chat programok vagy a skype használatát)
Véleményem szerint a ne szóljunk bele semmibe és ne csináljunk semmit amit veszélyezteti a PRT biztonságát vezetett a mostani biztonsági helyzet alakulásához.
(Ez nem csak magyar sajátosság volt hanem az egész ISAF ra jellemző.)Ha balhé van inkább tünjünk el vagy tegyünk úgy mintha nem tudnánk róla.
Ezek után ne csodálkozzunk ha a megítélésünk sem olyan már mint korábban volt.Akár afgán akár szövetséges oldalon.
Érdemes megnézni a PeK i merénylet után készült videó felvételt ahol a társa életéért küzdő amerikai katona milyen " ékes" szavakat használ amivel minősíti a helyszinről pillanatok alatt (segítségnyújtás nélkül) eltünő szövetségeseket.
Na jó mi később javítottunk a renomén mert a PRT orvosai is dolgoztak rajta ( igaz benn a táborban )Sajnos már megmenteni nem tudták.


Üdv

Flashbang

Névtelen írta...

Üdv Mindenkinek!

Kedves WP nem kell elnézést kérned, abszolút nem vettem rossz néven amit leírtál, sőt egyet értek a kutatási elméleteddel. Azonban szerintem az éremnem mindig két oldala van. Az én elméletem szerint pedig mind a kettőt meg kell mutatni. Ha jó, ha rossz. Így talán kicsit árnyaltabb képet kapunk.

Kedves LP teljesen igazad van. Mindent meg kell vizsgálni, amikor a biztonsági helyzetről beszélünk. Kapcsolódva Flashbang-hoz, IGEN az idézett szövegrészekben említett Parancsnokok a PRT-1 és PRT-2-éi voltak. Most már valóban a PRT-5 van kint. Na és? Ez olyan sok idő? A PRT-2 mikor jött haza 2007 szeptember. A PRT-5 mikor van kint 2008. Szóval egy év alatt kb 750 ezer 1 millió lakosú tartományban totális ISAF és Magyar PRT ellenesség lett. Azért szerintem nem volt olyan rossz az előkészítés az említatt PRT-k által. Ezt nem hiszem, hogy valaki is be veszi (egy év alatt megváltoznak az afgánok?). Ha csak nem volt valami amit a LP említett. Összehasonlítani nem akarok. Egy tény kutakodni lehet a www.nato.int honlapon. Minden rajta van, csak angolul kell a keresőt használni. Az össz incidensek száma nagyon nem emelkedett az északi régióban, és a magyarok vezette tartományban. Azonban ezen belül az ISAF ellen (és itt jönnek képbe a magyar katonák) igen. Szóval megint csak LP idézete "Élni és élni hagyni". Lehet így is dolgozni. A PRT koncepciót figyelembe véve, nekem mint tősgyökeres civilnek, nagyon sajnálatos, ha a civil rész idézem: "Nem csak a POLAD volt ott zavaró hanem az öszes civil elem a rendőrök a földművelés ügyiek az NGO-k stb." volt zavaró. Kérlek hívd fel a KüM illetékesét, és szerintem majd el fogja magyarázni a lényeget. Szerintem a PRT vezetésének ez sokkal nagyobb fejfájást okozott, mint bárki másnak. Legutóbb voltam egy konferencián, ahol ha jól láttam a WP is ott volt. A KüM részéről előadást tartott Hamikus Vilmos Úr. Ott hangzott el, hogy a POLAD az nem a PRT PK poladja, hanem a Magyar PRT civil részének a parancsnoka. Ráadásul, most már DEVAD (fejlesztési tanácsadó) is van a PRT-ban (afgán állampolgár). Szerintem sokkal inkább zavaró, hogy még nem hallottunk az egésznek a stratégiájáról, és a különböző nem a katonai rész által végrehajtott tevékenységnek a bemutatásáról, azok összefüggéseiről, eredményeiről stb. Katonáéknál ez úgy tudom, hogy tervesítve van. Mi a helyzet a civileknél? Ki ellenőrzi pl az NGO-k által elnyert pénzösszegek hatékony felhasználását? Mennyit használ fel az elnyert összegből működésre pl. Mennyit a fejlesztésre ezt milyen hatékonysággal? Látta már valaki modjuk Lehel László Urat beszámolni ebben a kérdésben? Mert úgy tudom, hogy a KB előtt el kell számolni mindenkinek a pénzzel. Különben nem kapja meg a következő pályázati lehetőséget? Hogy mondta Dr. Busztin György nagykövet Zalán Eszter cikkében? "Az az ember aki éhezik, fázik nagyon türelmetlen tud lenni". Elnézést, ha pontatlan voltam. Oda megyünk hangzatos ígéretekkel, lassan késve csináljuk a dolgainkat (egyezetetünk az afgán emberekkel, hogy mit szeretnének), Beleszólunk a megélhetésükbe, direkt. Szóval már megint a LP Úr által említett témánál vagyunk. Igen keressük meg a jót is meg a rosszat is, aztán javítsunk, hogy még jobb legyen. Azonban szerintem ezt egy olyan kúltúrával és történelemmel rendelkező országban mint Afganisztán, az ott élők nélkül nem lehet. Itt van a PRT nagyon nagy felelőssége. Mind két oldalának a katonainak is meg a civilnek is. Legyünk toleránsak az afgánok iránt, de legyünk toleránsak egymás iránt is (katona-civil) minden területen.

Tisztelettel: Mindenkinek

Ja igen Szerintem az ISAF CJPOTF (KABUL) biztosan szívesen segít összejönni a PRT-k FMT-ivel. A Monica a hírek szerint a PRT-1 és 2-t végig ülte, de a hollandok idején is ott volt. Többször járt magyarországon, és a teljesítményéhez képest elég jól be.....ny....k neki.

Névtelen írta...

Szervusztok!

Érdekes, mert eddig a katonák többsége az "élni és élni hagyni" szellemiséget rossz néven vette. Szerintük a túlzott "puhaság" ugyanolyan veszélyes - ha nem veszélyesebb! - mint a keménység. Ennek ellenére az események az utóbbi irányába kezdenek elmenni. Ez viszont a PRT-szellemiségével nem fér össze. Én úgy gondolom, hogy a PRT -k túlélése mindenképpen megköveteli az "arculcsapások" elviselését. Az már más kérdés, hogy látok-e reményt valódi megoldásra!? :( Engem nem is az utóbbi érdekelt, hanem a túlélés, hogy mindenkit élve haza hozzunk.

A fokozott biztonsági műveleteket kellő erőt feltételeznek. Szerintem ez nekünk nincs meg. Az erő alkalmazása és a PRT nekem megint nehezez hozható egy tető alá. Ráadásul én szerintem nem rendelkezünk egy ilyen tevékenységhez (és következményeihez!) kellő képességekkel! Sőt, ha a szüvetségesek jöttek a tartományba ilyen céllal, akkor is általában azt volt a következmény, hogy nőtt a feszültség. A PSYOPS-asainknak és a hozzáállásunknak köszönhetően akkor még nagyjából tudtuk kompenzálni a sérelmeket. Mindenesetre nagyon nem örültünk, ha jött a norvég QRF, vagy valamelyik német különítmény.

KH utolsó hozzászólásában sok szimpatikus gondolatot olvastam. Ezt nem viszont-támogatásnak szántam, csak meglepett, hogy milyen sok mindenről gondolkozunk hasonlóan. Magam is úgy gondolom, hogy a civileknek sokkal nagyobb mértékben ki kellene venniük a részüket a PRT-ból, de akkor még nem láttuk a nagyon nagy igyekezetet. (Nem a kint lévők munkamoráljával volt gond, hanem a kiküldő szervekkel és a tapasztalatok hiányával. Remélem, hogy ezen a téren javult a helyzet!? A feszültség alapja jórészt az volt, hogy a katonák (mi) úgy érezték, a civilek beleülnek a készbe, mindent a fenekük alá kell tennünk és közben meg nagyívben tesznek a rendszabályainkra, amelyek az ő érdekükben is születtek meg.

Üdv: LP

Névtelen írta...

Jut eszembe: Nincs semmi infó a Baghlanban megtámadott német felderítőkről?

Névtelen írta...

Attól függ meg mikori támadásról kérdezel?

wape írta...

Szervusztok,

1. Ha jól értem, jelenleg ISAF és magyar ellenes a közhangulat Baghlanban. Korrekt?

2. Tudtommal (ami nem jelent 100 százalékot) az NGO-knak pontosan el kell elszámolniuk a pénzzel. Számlákkal. Ez le kell adniuk a külügyben. Ebből kiderül, hogy mire mennyit használtak fel.

Utofinanszírozás van (ami egyébként a nemzetközi gyakorlattal ellentétes), ami lehetőséget teremt a KüM-nek nem fizetni. Az NGO-k ilyen helyeken általában 20-30 százalékát költik magukra a teljes összegnek. Minél nagyobb egy szervezet, annál hatékonyabb s egy-egy projektből annál kevesebbet kell költenie magára. Az is igaz, hogy a projekthez asszem 9-13 százalék önrészt kell betenni.

3. A minisztériumomnak a Küm kivételével nincs kapacitásuk a népszerűsítére. Szerintem ezt a feladatot a Kümnek sokkal komolyabban kellene csinálnia, és minden nem katonai fejlesztési tevékenységet népszerűsíteni. Ők sajnos nem visznek újságírókat Afganisztánba és szakértőket sem. És leveset is beszélnek a kint folyó munkákról.

4. Monitoring. Tudtommal a Külügyből mentek ki emberek és monitoringoztak. Az info ennyi, nem tudom, hgoy miden helyszínre kimentek, néztek e elszámolást, beszéltek-e helyiekkel stb.

Szerintem a monitoring általában nagyon gyenge, nem csak Afganisztán esetében, hanem a magyar fejlesztési projektek más területein is. Olvassátok ha nincs jobb dolgotok ezt, a magyar fejlesztési tevékenység 2007-es teljesítményéről:
http://www.zpok.zoldpok.hu/img_upload/f880a7b608b6eaa8411125e501dc0547/Aidwatch_jelentes_hand.pdf

Olyat kellene, hogy egy hosszú listával megbízni egy külsős céget/szervezetet (igen az is pénz), hogy járja be a fejlesztési projekteket (HM, NGO-k, FVM, stb.) Nézzem meg hogy működnek-e, kérdezze meg a helyieket-e hogy mennyire hasznosultak stb.

Egyébként, hogy melyik projekt civil, az nézőpont kérdése. Nekem csak az NGO-k számítanak annak, a minisztériumi projektek nem. De ezt már kifejtetették nálam szebben is:
http://developmentassistance.blogspot.com/2007/10/civil-nem-civil.html

üdv
wp

Névtelen írta...

Szervusz WaPe!

A támadásnak múlt héten kellett történnie!

Üdv: LP

Névtelen írta...

Üdv!

Köszönöm a kommenteket, igen izgalmas beszélgetés alakult ki. Külön köszönöm "Névtelennek" az infokat.

Valószínűleg nem fogalmaztam világosan pár helyen, erre szeretnék reflektálni. Kandaharban egy kanadai PIO tiszt tartotta a briefinget, négyszemközt voltunk, rám szánt vagy másfél órát. PEK-ben is kaptunk egy érdekes brifinget, igaz, akkor sokkal kevésbé közvetlenül.

A HM ellenőrzésén legtöbbször az egyenes, tisztán érthető bíráló hangnemű megjegyzések akadtak fenn, ezeket kellett árnyalni, tompítani. Lényegbe vágó változtatás nem történt (hiszem abban azért nem mentem volna bele). Nekem elsősorban az elvvel van bajom, de az a sajtó feladata is, hogy leszoktassa erről nem csak a HM, de különböző cégek PR-osait, magánszemélyeket.

Busztin Györggyel valóban azonnal sikerült beszélnem Baghlanban, már ismertük egymást egy korábbi interjú miatt. Busztin úr végig készségesen a rendelkezésemre állt (sajnos csak az enyémre, mert a másik újságíró nem nagyon kérdezgette). S bár minden tiszteletem Busztin úré, aki most is nehéz és nemes feladatot lát el, a déli parancsnokság POLAD-ja azért más.

Örülök, hogy nem volt annyi szervezett program PEK-ben, mint ahogy gondoltam, de sajnos akkor ez volt a benyomásunk. A napi munka egyáltalán nem "snasz", sőt. A magyar katonák egyébként láthatóan szívesen nyilakoztak, beszélgettek, látszott, büszkék a munkájukra, és ezt szeretnék is megosztani az otthoniakkal. Ebben szerintem a magyar sajtó partner lenne.

A magyar PRT-ban nem volt "rossz" a kanadai PRT-hoz képest, ahogy Karl-Heinz fogalmaz, ezt nem írtam. Ez nem "hogyan érzem magam" kérdése, hanem hogy "mennyit tudok dolgozni". Annyit próbáltam szemléltetni Péter kérésére, hogy egy működő sajtóval rendelkező, nyitott ország hogyan oldja meg a sajtó jelenlétét a PRT-ban és hogyan oldjuk meg mi.

Egyébként a hét végén hála a HM-nek ismét Afganisztánba utazom, igaz csak két napra. Ha van rá igény, szívesen megosztom a friss tapasztalataimat.

Névtelen írta...

Tényleg nem a gonoszság mondatja velem, de akkor ez egy olyan barter üzlet-féle, a HM van olyan nagylelkű, hogy kivisz Téged, Te pedig cserébe nem írsz róluk rosszat, ugye?

Egyébként én szívesen leközlök bármilyen anyagot, amit máshol bármilyen oknál fogva nem tudsz megjelentetni (akár terjedelmi, akár egyéb okból)

Nálam nincs cenzúra sem :)

A katonák pedig szívesen beszélgetnek bárkivel aki őszintén érdeklődik a hogylétük felől, mert ez sajnos az MH-ban nem szokás. Ezért is félnek ki mit kotyog el.

Sokkal egyszerűbb letiltani, megtiltani mindent, mint a katonák lelki világával törődni.

Persze nincs kizárva, hogy az NKS elfogadása után megvalósul, hogy "legfőbb érték az ember". Bizakodjunk.

Névtelen írta...

Szervusz Eszter!


Nagyon örülök, hogy nem csak kint, de itt is találkozunk. Bár nem hiszem, hogy nagyon emlékeznél rám, amikor Bochkor és Palik urakkal egyetemben jártál a PRT-ban.

Nekem tetszett az írásod. Szerintem jól rávilágított azokra a különbségekre, amely nem feltétlenül a mi előnyünkre szolgálnak. Én magam is úgy gondolom, hogy a katonák - én is! - mindig szeretjük a szebbik arcunkat mutatni és nem feltétlenül a valóságot. Mentségünkre legyen szólva, hogy a kevésbé szép arcunk kevésbé vonzó és érdekes a média számára. Természetesen mindig vannak kivételek, akik meglátják a hétköznapi munkában is a szépet, de őszintén megmondva ezek az újságírók fehér hollónak számítanak.

Arról talán már itt is volt szó, hogy a MH mostanában a bulvár sajtóra koncentrál, amit én nagyon nem támogatok, de ez legyen az én személyes problémám. Csak örülni tudok, ha a "komolyabb műfaj" képviselőinek is tisztességesen megadják a lehetőséget, hogy egy ilyen feladatról többször is hírt adjanak személyes tapasztalataik után. Én nagyon kíváncsian várom a "riportodat".

Üdvözlettel: Lippai Péter

Névtelen írta...

Szervusz Attila!

Ne legyél szemtelen Eszterrel! Nincs igazad, mert jelen voltam az irodában, amikor Eszter a miniszternek tett fel kérdéseket odakint. Utána olvastam a cikkét is, ami annak a látogatásnak az apropóján született. Szerintem teljesen normális hangvételű irás volt. Otthon voltak ugyan páran, akik néhány dolgot kifogásoltak utólag, de szerinte korrekt cikk volt, amely nem csak a "szépről" szólt.

Az utolsó két bekezdéssel teljesen egyet értek! Sajnos! :(

LP

Névtelen írta...

PARANCS, ÉRTETTEM!

:)

Névtelen írta...

http://hvg.hu/itthon/20081204_afganisztan_magyar_robotrepulo_szekeres.aspx?s=hk

Háááááát! Mit is mondjak? Kissé "egyszerűre" sikeredett ez a cikk.

LP

Névtelen írta...

"Sándor Zsolt ezredes, az újjáépítési csoport parancsnoka arról beszélt, hogy (...) minden helyi vezető véleményét meghallgatják."

telleg ezt mondhatta?

a hosszú listával megbízni egy külsős céget/szervezetet, hogy járja be a fejlesztési projekteket kapcsan, azon tul h kar h mar mos nem igy van, nekem az audit-ot vegzo cegek jutnak eszembe, meg az azokkal kapcsolatos negativumok. meg pozivumok is persze :)

Névtelen írta...

David,

milyen ilyen negativmumok vannak?
wp

Névtelen írta...

erre tegnap elkezdtem irni egy valaszt, de egyre hosszabb lett, es a vegere egeszen belebonyolodtam :)
szal most csak annyi, hogy a nehez fuggetlenul/hitelesen vizsgalni annak a tevekenyseget akitol a fizetesedet kapod

majd erre meg irok, amint tudok