Annyi mindent írtak már kábítószer ügyben, hogy nem szívesen foglalkozok ezzel a témával. De most olvastam két eredeti írást. Az egyik The Poppy Problem címmel született, és azért érdekes, mert röviden, de összehasonlítja a kínai, kolumbiai, török és tájföldi kábszer ellenes példákat, azok sikereit és kudarcait. A lényeg, hogy stabilitás nélkül nem megy az egész, és nem feltétlenül jó az az ISAF hozzáállás, hogy a drogkérdéshez nem nyúlnak délen, amíg nincs stabilitás. A tapasztalat szerint csak fordítva megy, meg kell szerezni, dominálni kell a környezetet ha kell katonailag és utána lehet a mák ellen küzdeni.
A szerző szerint a mák elleni harc nem fogja csökkenteni a tálibok aktivitását, mert azok a gyakorlat szerint képesek lesznek mással finanszíroni magukat. De mondom az érdekes azt egészben, a kínai, táj, stb. példák ismertetése.
A másik CN írás Barnett R. Rubintól származik blogján, aki immár negyedik részletben osztja meg gondolatait. Itt van néhány nagyon finom, jólértesült példa: I discussed the case of the Taliban in a previous post. In Nangarhar, the tribal leadership of the Jabbarkhel clan, under heavy pressure from the US, decided to forbid poppy cultivation in 2005. Governor Hajji Din Muhammad promised major development projects, which he was unable to deliver. Instead USAID paid rural Nangarharis $3 a day to dig ditches they did not need. Hence poppy production has rebounded in Nangarhar, especially in remote areas without access to assets or markets and where security is poor.
In 2006 Governor Atta of Balkh, a former regional commander of Jamiat-i Islami, whom other officials had previously accused of involvement in narcotics trafficking, decided to eliminate poppy cultivation. He succeeded (though one of the principal alternative livelihoods turned out to be cannabis sativa). In none of these cases did the authorities touch the traffickers, whose incomes remained stable or rose. In 2005, in fact, Nangarhar traffickers responded to the ban on cultivation by sending their extension and lending agents to other provinces, so that the reduction in Nangarhar was accompanied by the spread of cultivation to new areas. A close relative of Hajji Din Muhammad was recently arrested driving northward through Kabul with a load of heroin
Éles meglátás a jelenlegi afgán elit hozzállásáról: But law enforcement cannot defeat an elite consensus. And the elite consensus in Afghanistan right now is that foreigners have offered no credible alternative to the opium economy.
De a kedvencem az ez: In Helmand, the provincial director of one ministry walked into the USAID-funded Alternative Livelihoods Program compound with $800,000 in cash, offering to share the costs for setting up a wheat mill. USAID overruled local program staff who wanted to accept the offer, on the grounds that it would have constituted negotiation with a trafficker or money laundering.
Az ajánlatot tehát elutasították miközben a tartomány fővárosában a USAID egyik Alternative Livelihoods program végrehajtója az egyik hadúrtól bérli a házát, s így a biztonságuk is meg van oldva. Ennyit a következetességről.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése