Így utólag nem is hiszem, hogy ebbe ne lett volna biznisz. Lehet nem fizettek érte a grúzok, de biztos kivitték az újságírót. Lássuk be, kinek jutna eszébe MAGÁTÓL vagy ki/mi adna teret két oldalon egy elveszett kaukázusi országnak (írhatnék szengált, üzbegisztánt, bolíviát stb) ebben a gyökér médiában.
És megtaláltam a cikket. Sőt van egy héttel korábban egy interjú is a nagykövettel. Csak egyet idézek:
– Az interjúra készülve kissé megzavarodtunk: országát különböző, egyaránt magyar nyelvű dokumentumokban Grúziának és Georgiának is nevezik. Segítsen eligazodni, melyik a helyes?
– Mi Sakartveloónak hívjuk, a hazánkat elsőször megismerő görögök Georgiának. Az elnevezés a georgika, vagyis a földműves szóból ered. Azaz a közhiedelemmel ellentétben semmi köze sincs Szent Györgyhöz, noha ő országunk védőszentje. A Grúzia kifejezés ellenben az oroszból származik, önöknél is az elmúlt negyven évben honosodott meg. Mivel a magyar nem szláv nyelv, nem hiszem, hogy ezt kellene használniuk. Tudom persze, hogy nehéz évtizedes beidegződéseken változtatni, a hivatalos dokumentumokban azonban mindenképpen a Georgia elnevezés használatát kérjük.
Istenem, de rendes ez a magyar hírlap. Ők egyből eleget tettek a nagykövet kérésének.
Hétvégén rátévedtem a Hadtudomány c. folyóiratra. Sok jó és rossz tanulmány mellett hármat belinkelnék. Itt van Tóth András: Az afganisztáni PRT-tevékenység felderítő biztosításáról c. írása, amit gyorsan le is mentek, mert most hátha rájön valamelyik hivatal, hogy ez túl érzékeny. A cikk nem sok, de valami, és minden morzsának örülök.
Aztán Tóth István: Az iraki hadsereg tisztjeinek felkészítéséről c. cikke. Mivel az iraki tapasztalatainkról sem lehet sokat olvasni, itt egy ritka holló.
Az utolsó Berki Tamás: Nemzetközi szerepvállalás Afganisztánban és Irakban, a jövő biztonsági trendjei c. írása vagy előadása
Berki Tamásnak (akiről jó lenne tudni, hogy kicsoda) mindenképpen a javára lehet írni, hogy legalább mer pesszimista lenni nyilvánosan, mert ugye a HM vezetése, más minisztériumokhoz hasonlóan, nem szereti a kritikát és büntet. Ez a gáz. Be is másolom amit a PRT-ról írt.
Afganisztán, a magyar PRT
Hazánk Afganisztáni szerepvállalását sokan már most – teljes joggal – a Magyar Honvédség eddigi legnagyobb szabású, legkomolyabb missziójaként aposztrofálják. Ugyanakkor úgy érzem, nem mehetünk el kritika nélkül a téma egyes szegmensei mellett.
Más, nagyobb tapasztalattal bíró (és lényegesen gazdagabb) nemzetek jóval komolyabb erőkkel vesznek részt saját PRT-jaikban. A hollandoknak vadászgépeik, a németeknek helikopterszázaduk, más nemzeteknek pedig harckocsi-alegységei vannak Afganisztánban, hogy az újjáépítő csoportok munkáját segítsék. Nálunk lényegesen gazdagabb, és a katonai költségvetésre a GDP nagyobb százalékát költő országok sem vállalnak PRT vezetést. Úgy érzem, megint nagyobb volt a szánk, mint a zsebünk, nagyobb volt az önbizalmunk, mint a józan eszünk. Elismerem, kellett az ország, és a Magyar Honvédség vezetésének a külföldi elismerés, főleg azok után, hogy nem teljesítjük soha vállalt kötelezettségeinket, nem teszünk eleget az általunk aláírt felajánlásoknak, és mindig nevetséges okokkal bizonygatjuk, hogy mit miért nem teszünk meg. Valljuk be őszintén, nem vagyunk túl komoly és szavahihető szövetségesek, a biztonságot nem termeljük, hanem csak fogyasztjuk, és továbbra is potyautas magatartást tanúsítunk.
Mindezek ismeretében nehéz komolynak maradni, amikor a százegynéhány fős magyar kontingens kiküldéséről beszélünk, természetesen légi-, és páncélos támogatás nélkül, olyan esetben, amikor legkomolyabb fegyverünk a BTR–80A harcjármű. Ez az egész vállalkozás csak két dologra alkalmas:
Hamis illúzióval és önérzettel vértezzen fel minket, milyen komoly, és hasznos tagjai vagyunk a nemzetközi szövetségnek; és hogy további tízmilliárdokat vonjon el az amúgy is mélyponton lévő katonai költségvetésből.
A másik kérdés nemzetközi. A PRT-nak elsődleges feladata kellene, hogy legyen a mindennapi ember életének normális kerékvágásba segítése, az afgán állam valódi újjáépítése. Ezzel szemben nem a valódi, mély problémákat oldjuk meg, csak látszatintézkedéseket hozunk. Hiába építünk fel egy iskolát, ha nem lesz, aki tanítson benne, mert az állami alkalmazott nem kap fizetést, mert az államnak nincs költségvetése – mivel az ország GDP-jét a bűnözés (elsősorban a kábítószer-termesztés és -kereskedelem) adja.
Nem értek egyet azzal az álságos és önmagunkat becsapó véleménnyel, hogy a PRT-nak nem, és nem is lehet, feladata a kábítószer elleni küzdelem – mivel ezzel magunk ellen hangolnánk az abból élő helyieket. Ha ez nem a PRT-k, és a nemzetközi koalíció feladata, akkor kié? Nem beszélve arról, hogy a hadurak és a tálibok szövetségének pont a kábítószerből van ereje háborút folytatni csapataink ellen.
Nagyon hosszan elvitatkoznék vele (de mást is kell írnom). Pl. honnan tudta, egy évvel ezelőtt mi a PRT feladata, mikor a NATO sem nagyon tudta. Mennyire ismeri Afganisztánt, ha kijelenti a PRT feladata a kábszer elleni harc. Amit elvár a NATO-tól az felér egy megszállással, olyan katonásnak tűnik, hogy vonuljunk be mindennel, amink van. De hát katona, nem igaz.
14 megjegyzés:
"Tényleg ritkán hallottam még olyan katonát, aki alkalmasnak tartaná a munkahelyét bármilyen nemzetközi misszióra, aztán mégis elfutunk ezekkel valahogy. Ja, hogy problémák vannak, meg ez és az gáz! Kérem, mi működik itthon jól, a katonák meg ügyesek és improvizálnak. Ahogy mindenki más."
Azért arra kiváncsi lennék akkor is ezt mondanád-e, ha neked kellene a 0 védelemmel rendelkező terepjáróval/BTR-el járőrözésre menni, miközben minden más nemzet speciális aknavédett, agyonpáncélozott járművekkel teszi ugyanezt.
A kábszerkérdésben én sem értek egyet vele, de a többi amit ír nagyon igaz.
Csatlakozom a kábszer elleni harccal kapcsolatos megjegyzésekhez, bár nem teljes mértékben.
A legfőbb probléma, hogy az idézett szerzőt úgy is lehet érteni, mintha egyszerű és korlátlan (a legszerencsétlenebb farmerek legkisebb földjeire is kiterjedő) mákirtásra gondolna, alternatív megélhetési programok említése nélkül, aminek a keretében le is lehet lövöldözni azokat, akik ezt fegyverrel akadályoznák. Ahhoz nem egy PRT kell ugyebár.
Hogy akkor mégis mi kellene ahhoz: hát úgy félmillió katona, meg sok-sok szívtelenség. A félmillió katonát kiállítani, hogy minden jelentősebb helyi szereplő meghúzza magát csendben, míg ez lezajlik, az lenne a nagy kihívás, azt hiszem.
Ja, és a félmillió katona sajna nem is jöhetne haza soha többé, mert még véletlenül újra mákot ültetnének ezek a "bűnöző" helyiek.
Berki Tamás mentségére: ebből az elég lazán, a végére odavetett bekezdésből nem derül azért ki, hogy mit gondol pontosan, és egy kábszerellenes stratégiában lehet (sőt már van) szerepe a PRT-knek (is).
kábszer:: baromság, amit itt írt ez a csávó, de ha valamit lehetne csinálni az nem az egyszerű családok (akik ebből élnek) mindennapi megélhetésének lekaszabolása (írtsuk ki a magyar parasztok gabona/kukorica földjét - az afgiknál kb. ugyan ilyen megélhetési forrás...az igaz, hogy a művelése könnyebb és jobban fizet, de ki látott már olyan afgit, aki nehezebb munkával terheli magát?) lenne a megoldás, hanem talán a felvevő piac, szállítási útvonalak, kereskedői hálózatok, stb. felszámolása és ebben az esetben még helyettesítő terményeket is kellene nyomni. Szval aki azt mondja, hogy írtsuk az ültetvényeket, az kb olyan, mint amikor műtét helyett borogatunk. De gondolom ezen a szinten valamiért nem akaródzik senkinek belenyúlni a dolgokba, annyival beérik a nemzetközi haderők, h. kiírtanak néhány ültetvényt, ezzel aztán sokat segítenek. + az még elgondolkodtatóbb, hogy mióta ISAF, NATO bent van JELENTŐS (nem gyenge) mértékben nőtt a mák és cannabis ültetvények száma. akit érdekelnek az adatok utánanézhet.... Szval sztem ezt a problémát nem feltétlenül afgiban a földeken kellene megoldani....és különben is ez nem az afgi paraszt problémája (ő frankón elvan, mert kevesebb munkával jó áron eladható terményt termel) hanem a nyugati világ problémája,,,,....
aztán, végül is van benne valami, hogy a grúzok nem akarnak grúzok lennei,a pallas is ezt írta:
Georgia, 1. az orosz Transzkaukázia vidéke, amely a Kur felsõ, a Rion, az Ingur völgyeiet, az Adsara-hegyeket és a Fekete-tenger partvidékét foglalja magában Trebizondig. E vidék nagyrésze az ókorban Iberia nevet viselt; az oroszok Gruziának Kartvelinek hivják.
szval, ha pl. minket f@szkalpisztánnak neveztek volna el az szovjetek/oroszok, lehet hogy mi is küzdenénk, hogy hungary/magyarisztán, stb. legyünk. de azért tényleg baromságnak tűnik 1sőre
iskola: nem tudom ki ez a csávó, de valszínű nem látott még afgán iskolát....tanuljon az ő gyereke is két szarlével csörgedező csatorna közt a földön.. .:-) tanár a legtöbb helyen úgy ahogy van, épület nuku, vagyis kb 60-70%-ban nuku, persze tanár hiány is nagy, nem véletlen, hogy egyre több a tanárképzőben tanulók száma. de valamilyen fizetés csak csak van, mivel azért vannak az államnak bevételei (helyi adók igenis vannak, cégalapítás után is kell adózni, vannak kimutatások is ám...) meg hát sok pénz megy erre is nemzetköziektől... nem is értem vagy lehet azt mondani, hogy ne építsünk iskolát.., vagy akkor mindenki húzzon afgiból, meg úgy általában a nyugat ne avatkozzon bele a harmadik világ dolgaiba, de akkor egyáltalán ne. ha meg már igen, akkor eléggé evidencia az oktatás fejlesztése afgiban.... ilyenkor mindig felb@m az agyam, amikor valaki olyan állításokat tesz, h. @@@@@@@-ra nem ismeri a szitut. ahány faluban beszélsz az emberekkel, majdnem mindehol - ahol no school building - azt mondják, hogy iskola kell ez a priority!!!! akkor mi miért akarjuk ezt felülbírálni vaze? nem neked nem kell iskola majd én megmondom neked mi kell-- így is lehet, hajrá
Á, hát azért az afgánok problémája is. Először is ott van a rengeteg függő afgán heroinfogyasztó (hivatalos, hasra ütve mondott becslések szerint vagy egymillió). Ebből durva HIV/AIDS-probléma is lesz hamar. Az ópium fűtötte gerillaháború se nagyon hiányzik az átlagos parasztnak.
Meg aztán látni kell, hogy mi az ok, és mi az okozat. A mák azért olyan "jó" választás pl. Helmandban egy paraszt számára, mert amúgy minden szar (már elnézést a kifejezésért, de ez a lényeg).
"Kevés a biztonság, és..." - hogy egy magyar klasszikust idézzek.
Ha hirtelen kitörne a béke és a prosperitás, és akadálytalanul lehetne pl. sáfrány- és gabonamagokat osztani, az emberek nem a családi és a törzsi kapcsolatok révén kellene, hogy próbáljanak túlélni, lenne hatékony rendőrség meg igazságszolgáltatás, illetve rendesen karbantartott infrastruktúra (utak, öntözés, mezőgazdasági raktárak, zavartalanul működő piacok), akkor mindjárt nem lenne olyan vonzó a mák, teljesen más lenne az ösztönzői struktúra.
De nem tartok persze ott, hogy a fenti állapotok kitörését komolyan lehetőségnek tekintsem a jelenlegi Afganisztán-stratégia mellett.
És még egy ideális stratégia mellett is sokkal több időbe kerülne mindez, mint ahogy azt az átlagos nyugati választópolgár képes elképzelni.
a megjegyzéseim természetesen erre Berki Tamás: Nemzetközi szerepvállalás Afganisztánban és Irakban, a jövő biztonsági trendjei
vonatkoznak
1ébként nem működnek a linkek, jó lenne ha a blog írója feltenné ide is amit nagyon bölcsen és előrelátóan :-)) lementett..., vagy már szóltak is, hogy hé, öcsi!!
Ejha, tényleg bedöglöttek a linkek! Tegnap még működtek. Persze az is lehet, hogy megfázott a szerver azóta...
afgiban nem lesz béke és prosperitás 1hamar, középkori szinten szerveződő törzsi társadalmat elég nehéz megváltoztatni
azért van ennyi fogyasztó, mert olcsó a cucc, és azért olcsó, mert nagy a felvevő piac jó áron és így nekik fillérekbe kerül ott a helyszínen, ha nem lenne külső piac, nem lenne értelme termelni, mert nem lenne fizetőképes kereslet, vagy legalábbis a belső fogyasztás is visszaesne. különben meg rengeteg ország van, ahol a kultúra része a kábszer fogysztás, csak éppen itt a hatalmas pénzmozgások miatt lesz az egész egy nagy soxor vérre menő játék de valóban 1 kicsit tyúk/tojás ez az egész
szervernátha :-) ez jó
Barátaim, egyelőre csak annyit, hogy nekem mindegyik cikk működött.
Ja, ja, Péter, most látom, hogy megint minden oké. Akkor szervernátha volt, mármint Zrínyiéknél, mert délelőtt "lap nem található" jött be nekem.
Már azt gondoltam, valaki tényleg leszedte közben a felderítős cikket.
na most elovastam az írásokat, tényleg műxik a szerver.
ez tetszett a legjobban:
"A PRT-k feladata kellene, hogy legyen a kábítószer elleni harc, és a máktermesztés békés felhasználásának (pl. orvosi, gyógyszerészeti történő) előmozdítása." és az EGIS építsen gyógyszergyárat afganisztánban!
hiába aki szerint Indiában 30 év múlva lesznek 1 milliárdan........
Aha, én lusta voltam, és nem olvastam el a következtetések részét a Berki-cikknek, csak az afganisztános alfejezetet. Igen, ezek szerint akkor a Senlis Council-féle optimista gyógyszertermelős megoldást dobja be a kép árnyalására. Hát, ez nem sok, viszont az az ötlet azért bizonyos mértékig használható lehet. És részben nem csak az afgán viszonyok korlátozzák a használhatóságát, bár ennek a megállapítása nem segít az afgánokon.
India... Hát, baleset, a szekesztőé is persze, ha volt olyan.
Megjegyzés küldése