kedd, június 05, 2007

AZ EU Afganisztánban - Police Mission

Tényleg gyűlölöm ezt a magyar provinciális sajtót. Mintha nem is lennénk az EU tagjai. Május 30-án bejelentették, hogy elindul az EU afgán rendőri missziója. Itthon néma hallgatás a média részéről, de a a külügy és IRM sem aktiválta magát. EU to Begin Police Training Mission in Afghanistan. A tények:
-16 EU ország és számos nem EU ország vesz részt benne,
-100 fővel indul később 160 fő fölé megy,
-a misszió 3 éves és 2007. június 17-én indul,
-Az első éves költség 43.6 millio euro,
-mindenhol lesznek az országban,
-német vezetésű
-kiegészíti az USA 500 fős kiképző misszióját.

Persze vannak apróbb problémák, a misszió az EU Afganisztán főmegbízott szerint is nagyon szerény és csak épp a minimális létszámmal fog elindulni. EU envoy says police training mission in Afghanistan should be bigger. A terveket csökkentette, hogy Koszovóban növelik az EU rendőrtisztek számát 1600-ra. Ha ott növelünk, akkor ez EU nem tud többet kihozni magából.

Itt a hivatalos EU kömmüniké.

OK, tehát az EU finaszírozza rendőröket. Nem tudni, hogy a három magyar rendőr is ebből a pénzből fog e menni. Ha igen az jó, mert akkor az IRM 100 milliójából másik hármat is ki lehet küldeni. Más PRT-kban a meglevő rendőri kiképzőket veszi az EU saját égisze alá, ezért gondolom, nálunk is elvinnék az első három rendőrt. Persze nem tudom mi van akkor, ha a magyarok nem érnek ki június 17-ig. Szövevényes.

Találtam szintén egy EU-s hírt a Ökumenikusokról.
“Pilot project for improving public health state in Mazar-e-Sharif, Afghanistan, through
introducing innovative waste management methods and capacity building for Afghan
environmental experts” donated by the European Commission.
Február 20-án indult , itthon úgy láttam egyáltalán nem csinált belőle hírt a MÖSZ. Miért is tette volna, nem érdekel senkit.

Afgán bírók jönnek Magyarországra, de nem EU vagy NATO keretében, hanem bíróközi kapcsolatok (????) keretében.
Afgán bírók Budapestről?Várhatóan a budapesti Bírói Akadémián oktatják majd azokat az afgán bírósági vezetőket, akikre hazatérésük után a független afgán igazságszolgáltatás megszervezése és működtetése vár. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke a Népszabadságnak azt mondta: azért esett Magyarországra a vállalkozást finanszírozó amerikai hatóságok választása, mert mi - a régi demokráciákkal ellentétben - abban is példát tudunk mutatni az afgán bíráknak, miképpen lehet egy diktatúra körülményei között működtetett bírósági rendszert a demokratikus jogállam követelményei szerint átalakítani és függetleníteni mindennemű politikai befolyástól...

Mellékhír, hogy Németország a G8 találkozó előtt már bejelentette, hogy növeli a nemzetközi segélyezésre fordítandó keretét. 2007-ben ez 4.5 milliárd euro volt, ez 2008-ra 750 millióval emelték. Ez jelenleg a GDP 0.36 százaléka amit 2010 ig az ország saját vállalása szerint (
Gleneagles, Skócia, 2005) 0.51 százalékra növel. Ebből a pénzből megy többek között az afgán tevékenység is.
Van
EU Bizottság kabuli képviseletének weboldala. Nem meglepő, az EU nak van egy 44 oldalas Country Strategy Paper-e Afganisztánról, amiben 2007 és 2013 közötti célokat, elképzeléseket vázolják. Igazából el kellene olvasnom, hogy lássam miről van szó.

Az EU-nak egy programja afgán emigránsoknak, akik Európában élnek. Szakember hiány van, ezzel igyekeznek visszacsábítani őket. Rövid elnevezése: Placement of Afghan Expatriate Professionals from EU Countries into the Public Administration of Afghanistan (PAEP-EU)
Ez a rövid elnevezése

Nincsenek megjegyzések: