csütörtök, március 01, 2007

én nem tudom - Szekeres nyilatkozat

(abból indulok ki, hogy a MTI munkatársa pontosan idézett mindent és abból, hogy a minisztert rosszul készítették fel. Az idézetek HM weboldaláról származó MTI hírből vannak.).

Én nem igazán értem Szekeres miniszter megnyilatkozásait. Kint volt Brüsszelben amiről így tudosított az MTI: (A miniszter) javasolja majd a kormánynak, hogy az afganisztáni magyar tartományi újjáépítési csoport (MH PRT) mandátumát hosszabbítsák meg az ott hamarosan beinduló civil programok befejezéséig, tehát ez utóbbiakat – sikerességük biztosítására – „kísérjék végig” a katonai jelenléttel.

Először is azok a civil programok, amelyeket a civil szervezetek fognak végrehajtani, 2008. szeptember 30-ig kell befejeződjenek. Legalábbis ez áll a külügy által kiírt pályázatban, amelynek leadási határideje pár napon belül lesz. Akkor kire gondolhatott a miniszter?

Talán a minisztériumok fejlesztési programjaira? Ezekről még annyit sem hallani, mint a külügy által kiírt tervekről? AZ IRM rendőröket küld (talán már ki is mentek) rendőképzésre. Hát ezt ugye be lehet tervezni, hogy mikor érjen véget?

A FVM a tervezés szakaszában van. Állítólag az Önkormányzati és a Gazdasági minisztérium is fog valamibe kezdeni. De vajon ezek civil programok? Mert normális esetben, külföldön (miért kell állandóan külföldre hivatkoznom?) senkinek sem jut eszébe, hogy állami, minisztériumi alkalmazottak által végrehajtott állami fejlesztést civil fejlesztésnek nevezzen!

Biztos jól gondolom, hogy ezt minisztériumok fogják csinálni? Lássuk mit is mond a miniszer lejjebb.
... magyar támogatással zajló civil programok (az egészségügy területén több orvosi rendelő berendezése, bizonyos szűrővizsgálatok megszervezése, a mezőgazdaságban a vízgazdálkodás javítása, s ezek mellett a helyi közigazgatás és rendőrség fejlesztése).

Kik fogják ezt végezni? A külügy civileknek szóló pályázati kiírása munkahelyteremtés és oktatásai porgramokra ad pénzt. Tehát a miniszter által felsorolt programokat nem a civilek, hanem a magyar minisztériumok munkatársai fogják végrehajtani. Hát orvosi rendelők berendezése, és szürőviszgálatok megszervezése szintén nem időigényes ennyire, be lehet lőni másfél évre előre. Hova kellenek ehhez katonák? Ott állnak majd az orvosok mellett amíg azok vakcinázzák az afgán gyerekeket? Vagy őrzik a teherautót, amíg lepakolják róla az orvosi berendzéseket?

Mezőgazdaságban a vízgazdálkodás folytatása. Hogy? Ott állnak a katonák és védik a munkásokat, amíg meg nem épül a híd? Kinek jutott ez eszébe? Különben is állítólag az FVM nem vízgazdálkodást tervez? Arra nem is merek gondolni mibe kerülne egy ilyen program.

Mit mondjak, teljes fogalmi zavar. Nem tudják mi az hogy civil, nem tudják, mi az hogy fejlesztés (mert egy rendelő berendezése pl. nem az), mert olyat még nem látott a világ, ahol sikeresen együttműködött volna a civil fejlesztés és a katonai jelenlét vagy ahol a civilek szerették volna a katonák jelenlétét. Legalábbis a világ hozzánk hasonló fejlett országaiban. De persze mi magyarok vagyunk, mi zsenik vagyunk.

Én egyetértek az afganisztáni jelenléttel, szerintem is maradjunk tovább, de könyörgöm értelmes érvekkel próbálják meggyőzni embereket. Majd holnap folytatom, megpróbálomkitalálni mire is gondolhatott a miniszter (vagy inkább azok akik megpróbálták felkészíteni)

És persze a magyar médiának fel sem tűnik a sok ellentmondás, nem fogják kérdezni a FVM-t a vizgazdálkodásról, nem fogják kérdezni az Eü minisztériumot a szűrővizsgálatokról, stb. És egyáltalán nem érdekel ez senki.

1 megjegyzés:

Névtelen írta...

Szerintem most az egyszer nagyon is tudja, hogy mit beszél. Rengeteg kritikát kaptunk már, hogy nem csinálunk semmit sem a NATO-ban. Ezért afganisztánban mindenképpen maradnunk kell. Ha otthagyjuk a relatíve biztonságos kis PRT-nket, akkor mehetünk délre tálibokra vadászni, ami:
1. sok pénzbe kerülne
2. látványosan előhozná piciny seregünk gyenge pontjait(lásd a sokkal erősebb angolok problémái)
3. nem lenne látványos eredménye
4. hullazsákra is szükség lenne
Ezért az egyetlen járható út, hogy maradunk, és folytatjuk tovább a zabhegyező akciót.