Írtam egy postot és elszállt. Brrrrr
Szóval a lényeg, hogy a britek vasárnap kinyírták Helmand tartomány Musa Qala városának tálib vezetőjét. A térségben komoly harcol voltak, de hónapokkal korábban a britek és a tálibok tűzszüntetet kötöttek, a helyi törzsi vezetők egyeztetésén keresztül. Akkor mindkét fél elhagyta a várost és béke volt januárig. A tűzszünet megkötésének idején Karzai államfőtől az amerikaiakig mindenki fel volt háborodva, hgy a britek lepaktáltak a Talibánnal.
Január végén a britek légtámadásban megölték a helyi taláib parancsnok bátyját (gonsolom is paranncsnok lehetett), mondván ez nem volt benne az egyezmény és így nem szegték meg azt. A tálibok és haragos tesó Mullah Abdul Ghafoor válaszul lerohanta 2-án a várost, elfogta a notabilitásokat és rendöröket, lerombolta a polgármesteri hivatalt, begyűjtötte a fegyvereket. Erre válaszul a ISAF, néhány órával azelőtt hogy vasárnap Richards tábornok átadta volna a parancsnokságot amerikai kollégájának, lebombázták Ghafoort is testőreivel egyetemben.
Még hozzá fűztem a posthoz, szerintem a britek jól csinálták. Mert persze a sajtó egyből szemére vetette a briteknek, hogy hiba volt ez a tűzszünet. Szerintem meg jó volt, mert egyrészt béke volt, miközben azért az ISAF dolgozott azon, hogy gyengítse a tálibokat és bebizonyítsa a helyieknek, hogy nem akarja a naykukon hagyni ezeket. Amikor lehetett léptek, és az ellentámadás után még maradt annyi a hitelük a helyiek között, hogy valaki leadja nekik a drótót, hol fogják Ghafoort megtalálni.
Anélkül hogy pontosan ismerném a helyi viszonyokat, gyanítom, hogy a Talibán helyben vezető nélkül maradt hosszabb távon. Ami úgyanis a helyi társadalmi viszonyok miatt biztos nem működik:
1. Pakisztánból küldenek egy új vezetőt
2. Valaki helyi tehetség kinő vezetőnek.
Előbbit nem fogadnák el a helyiek, mert nem ismerik, nem bíznak benne, nemtartozik a törzshöz, nem molla stb. A lenne ilyen bizalom, a mudzsahedek össze tudtak volna fogni akár Nadzsibullah reszim ellen. De ez sosem ment nekik, hiába igyekezett Pakisztán segíteni nekik. A lojalitás felfelé és lefelé csak addig tart, amíg van törzsi, kláni avgy bizonyos vallási kapocs (itt elsősorban szufi közösségekre gondolok)
A második eset bonyolultabb. féltékenység, belső viszályok, mindenz egy olyan környezetben, amikor az városi vezetők, vagy az ISAF részéről érkezhet egy sokkal kecsegtetőbb ajánlat (ez is az afgán hrcmodor része). Most az ISAFnek olyan értelemben is lépnie kellene, hoy valahogy megkeresse, lekösse azokat a talpas tálibokat, akik vezető nélkül maradtak.
A Daily Telegraphban vann még néhány plusz info. A britek eredtileg a tálib vezetőt akarták megölni, de csak a bátyát találták el. Ghafoor válaszul azonnal be akart vonulni a városba, de a helyi vezetők és rendőrök fel tudták tartóztatni alkalmi és kisszámú kiséretét. Ezért visszavonul a közeli Sangen városba és nagy nappal később, mintegy 300 emberrel tért vissza.Taliban seize town and destroy landmark truce
A légitámadásban Ghafoor mellett másik három parancsnok is meghalt. A véros állítólag kiürült, az emberek a tartományi fővárosba menekültek. A támadás akkor érte Ghafoort, amikor a város védelmének kilépítéséről tanácskozott embereivel. A britek még három másik városban kötöttek ilyen békét, azokról egyenlőre nincs hír. A helyiek a tálobkra mérgesek, ha lehet hinni az újságíróknak. US general takes command in Afghanistan
A leköszönő parancsnok saját eredményeiről:
Gen Richards defended his record. "The Taliban failed to achieve a
single one of their military objectives in 2006 - the defeat of Nato,
seizing Kandahar, kicking the Brits out of Helmand or a reign of
terror in Kabul," he said.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése