Az egészet kb egy hete írtam, azóta nem volt net.
Az elmúlt napokban Clinn és Rice kölcsönösen megvádolták egymás kormányát, hogy semmit sem tettek al-Kaida ellen (Bush-kormány), illetve, hogy nem volt korábban átfogó stratégia a terrorszervezet ellen (Clinton-kormány).
A kérdésben három alapdokumentum van. Az egyik az úgynevezett Delanda terv, amely a mai napig titkos 1998 szeptemberéből. A második a "Strategy for Eliminating the Threat from the Jihadist Networks of al-Qida: Status and Prospects” (13 oldal)
című stratégia 2000 decemberéből, amely már nyilvános. Ebben már minden részlet össze van foglalva, arról hogy a szervezet kiket és hol szponzorált az elmúlt években, illetve a története. Nagy része egyébként már a sajtóban is megjelent. A feladatok között felsorolja, a táborok és személyes megsemmisítését vagy feltartóztatását. Ami érdekes, bár egy helyen ezt is olvastam már újságban, hogy volt több sejt is Afganisztánban, amely az al-Kaida vezetők követésével, lefogásával vagy esetleges megölésével (authorized the use of lethal force, 7. oldal) volt kiképezve és megbízva. Illetve hogy létezett egy külföldi egység is, de az nem került bevetésre. 2000 szeptemberétől a CIA UAV-ket indított Afganisztánba, amelyek három alkalommal videofelvételeket készítettek al-Kaida gyűlésekről.
A harmadik, szintén nyilvános anyag, Richard Clarke 2001 januári memoja http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB147/clarke%20memo.pdf a Bush-kormánynak, amely a legmagasabb szintű egyeztetést és cselekvést javasolja. Illetve, hogy kezdjék el Üzbegisztánt és az afgán Északi-Szövetséget támogatni a tálibok elleni harcban.
Clarkot később kirúgták az elnök pedig csak 2001 szeptembertől kezdett foglalkozni a témával. Ennek kapcsán kezdődött vita, erre mondta Clinton hogy tojtak az egészre.
Az MTI-ben lejött egy hír, miszerint a tegnap bemutatott, szeptember ötödikén kötött Paki-észak-Vazirisztáni megállapodás következtében, a határ túloldalán megsokszorozódtak az események. Azt implikálva, hogy a sokat bírált egyezményhatásos volt, hiszen tényleg elhagyták a területet a külföldiek és átmentek a határ túloldalára. Nem merem betenni az egész írást, mert biztos megbírságolnak, de talán egy részletet elnéz nekem a MTI.
John Paradis szóvivő kabuli sajtókonferenciáján beszámolt arról, hogy elsősorban a pakisztáni Vazirisztánnal szemközti afgán határterületen, a délkeleti Paktika és Hoszt tartományokban nőtt a harci cselekmények száma, egyes vidékeken a korábbiak kétszeresére, másutt háromszorosára is.
Közben a törzsi területen lévő feltételezett iszlám harcosok megöltek egy afgán férfit, akit az Egyesült Államoknak való kémkedéssel vádoltak - közölte egy helyi illetékes. A 45 éves férfit szerdán rabolták el Vazirisztán Mir Ali településén, golyó lyuggatta holttestét másnap találták meg. A megállapodás óta már a harmadik állítólagos kémet végzik ki az iszlám milicisták, hasonló vádak, illetve az Iszlámábáddal való együttműködés gyanúja alapján.
Ide tartozik egy Részgéppel repülő katonák címmel.
Én repültem egyszer vele Brüsszelből Kabulba és Kandahárból Brüsszelbe. Hatalmas gép, semmi borítás nincs benne, és a benzintank alatt ültem. Akkor utasszállítónak volt berendezve, de mindenki kapott az útra egy aktív zajcsökkentő Sony fejhallgatót. Az is nagyon profi volt. A gép elejébe volt tolva egy WC/Konyha konténer, aztán az ülések, a végén meg egy generátor konténer. A gépnek nincs ablaka és a légi utántöltést egyáltalán nem lehet észrevenni. Itt van három kép, az egyik a pilótafülkéről. Azaz csak egy, mert többet nem hajlandó feltölteni.
A szeptember 20-i bejegyzésnél a gép letörölte Galgoczi István, Dzsihád c. tanulmányáról írtakat. Most visszatettem.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése