péntek, július 07, 2006

Ma a Hírszerző kerül elemzésre

M. László Ferenc tollából Demokráciaexport és ópiumkontroll: magyarok Afganisztánban címmel jelent meg egy hosszabb elemzés a Hírszerzőn. Örömtelien hosszú és csak egy súlyos tévedést tartalmaz.

Mindjárt ezzel kezdem a cikk végéről: Ennél is fontosabb, hogy a következő hónapokban a hollandok átadják teljes kapcsolatrendszerüket, ugyanis Afganisztánban csak az tudja garantálni a békét, aki elnyerte a helyi törzsek, hadurak támogatását. Ebben azért még várhatók konfliktusok: a PRT egyik feladata ugyanis a kábítószer-termelés felszámolása – márpedig ez Baghlanban is gazdasági alaptevékenység.
A PRT-nek NEM feladata a kábítószer termelés felszámolása, ahogy az ISAF-NATO nak sem. Ha így lenne már polgárháborúban állna az egész ország és tucatszámra hullanának a katonák. Azontúl hogy elég megnézni azt, hogy idáig mit tett az ISAF a druglordok ellen(semmit) vagy a termesztés ellen (semmit), a júniusi afgánisztáni úton szinte egyetlen parancsnok sem mulasztotta el aláhúzni csoportunk kérdéseire válaszolva, hogy NEM, NEM és NEM feladata a PRTnek a harc. És nem is tudna 120-180 katona mit csinálni. Ezért tudnak működni ezek az egységek, mert napjaink legfontosabb konfliktus forrását megkerülik.

Másol írja, idézem: A negyed magyarországnyi, 900 ezer lakosú régió etnikailag és vallásilag kevert (a tádzsikok, pastuk, türkmének, hazarák, üzbégek kicsiben leképezik Afganisztánt), s bár a hollandoknak nem sok tennivalójuk akadt, még sebesülésük sem volt, a hozzáértők állítják: Baghlan lőporos hordó. Ha kirobban a konfliktus a törzsek között, a 180 fős magyar egység kereszttűzbe kerül, nem lesz képes biztosítani a 21 ezer négyzetkilométernyi terület békéjét.
Nos más források szerint voltak azért sebesülések, pár autó mellett robbant ez az. Az hogy Baghlan lőporos hordó túlzás, ezzel az erővel minden tartomány az, mert ahol nincsenek etnikumok vagy törzsek, azaz homogén a társadalom, ott vannak rivális hadurak, rendőrfőnökök, ex-mudzsahedek. Ha mégis kirobbanna egy konfliktus, akkor a 180 fős alakulatnak, amiről továbbra is úgy tudom, hogy csak 100-120 fő lesz, nem lesz feladata a 21 ezer négyzetkilométernyi terület békéjét biztosítani, mert nem is tudja. Valszeg kivonják őket egy biztonságosabb bázisra, szerintem Mazar-i Sarifba.

Továbbá, ha mégis gebasz van, nem biztos, hogy a rivális csoportok pont a nemzetközi erőknek esnének (Akik a legjobban felszereltek, vannak bombázóik az afgánok számára legendás pontosságú bombákkal, még emlékeznek!). Úgy hiszem egymással próbálnak majd inkább harcloni, és a PRT feladata inkább a békéltetés, a mediálás lesz. De tényleg nem is értem miért a pont a magyaroknak (külföldieknek) menne két csoport, közösség ha egymással van bajuk stb. Arra nem is vagyok hajlandó gondolni, hogy valaki egy afgánok vs. ISAF háborút vizionál, főleg itt északon. Ez annyira elméleti és realitás nélküli ha a jelenlegi trendeket nézem, hogy lever a víz.

vicces: Információink szerint már tavaly felvetődött a kormányban, hogy valami komolyabb küldetést kellene elvállalni, főleg, hogy a NATO felől évek óta finoman jelzések érkeznek, hát ez nem annyira bennfentes azért, az újságok is írtak már óla tavaly.

Még két kis javítás: Magyarország 2002 óta van jelen Afganisztánban a NATO ISAF-küldetés keretében Izé, ebben én sem vagyok biztos, de nemzetközi erők csak a Bonni konferencia után (2001 dec.) mentek Afganisztánba az lett az ISAF. A NATO csak 2003 augusztusától vette át a ISAF vezetését. Magyarok szerintem mint orvosok meg egyebek lehet kint voltak 2002-től, de akkor még nem a NATO keretében. A 120 fős lövészszázad mint fő erő csak NATO megjelenséével került oda.
tehátkezdetben vala az ISAF, aztán lett NATO-ISAF

A másik: Az afgán fővárosban tevékenykedő, norvégoknak alárendelt magyar zászlóalj október elejére átköltözik egy északabbra fekvő tartományba. Tudtommal a magyarok egy ideje már az olaszoknak vannak alárendelve. A norvégoknak csak voltak, de aztán az északiak elmentek pont egy PRT csinálni, részt venni.
Úgy emlékszem a katonák elmondásából, hogy van a Kabul Multinational Brigade (KMB vagy KMNB, ez vigyázza Kabult) ebben a dandárban volt egy norvég vezetésű zászlóalj (és még van/volt német és francia asszem), benne egy magyar, egy norvég és egy olasz századdal. Aztán a norvégok kivonták a csapataikat, az olaszok vették át a zászlóalj vezetését benne már csak két századdal (magyar, olasz).
A magyarok nem merték bevállalni hogy a század mellett, a zászlóalj törzset is átvegyék, de aztán az olaszokkal való együttműködséből kiderül, hogy képesek lettek volna rá. (attól mert olasz vagy norvég vezetésű volt a törzs, még dolgoztak benne magyar törzstisztek)

Nincsenek megjegyzések: