Ezen a héten nem sokat írtam. Be kellett villlámgyorsan fejeznem az új tanulmányom a bagláni PRT-ról. 25 oldal lett, és még nem tudom hol fog megjelenni. ÉS még írni kellett az iraki ellenállós tanulmányt és ezt még folytatom a hétvégén. Aztán a jövő héten egy újabb afgán tanulmány.
Hír az rengeteg van, most például egy óriási fekete lepke repked a szobában, majd bezárom valahogy a lámpabúrába. Aztán ott van a Petőfi rádió, ma szólt valaki, hogy teljesen átalakult a zenei kínálat. És tényleg, nagyon hallgatható, mindenféle zene van, és egyenlőre még nem ismétli önmagát. Fiatalos. Változatos.
És Afganisztán? Hétfőn jön Magyarországra M. E. Ishaqzai bagláni kormányzó, tárgyal a külügyminiszterrel. Kicsit fáj, hogy ezt nem a külügyből tudtam meg, hanem egy újságíró ismerősömtől. Na mindegy, ezen még dolgozom.
A tálibok szóvivője bejelentette, hogy taktikát váltanak és ezentúl Kabult célozzák öngyilkos merényletekkel. Transcript: BBC Taleban interview Ez jelentheti azt is, hogy befulladtak a dél-afganisztáni tálib elképzelések és a NATO mégis képes volt valamit hatékonyat alkotni a szervezet ellen, akik nem voltak képesek fenntartani az op. tempot. Az öngyilkos merényleteknek annyi hátránya van az elkövetők oldaláról (túl azon hogy meghallnak), hogy ha civil áldozatok vannak - már pedig általában vannak - akkor a lakosság nem feltétlenül támogatja a robbantókat. Ennek mondjuk Kabulban kevesebb jelentősége van, mint délen.
A Telegraph híre szerint a tálib/al-Kaida erők új frontot nyitottak Kelet-Afganisztánban, visszaszivárogtak a Tora Bora hegységbe. Taliban fighters back in caves of Tora Bora
They believe that one of the group's leaders could be Amin ul-Haq, a close associate of bin Laden. One western official also named Maulvi Anwar ul-Haq Mujahed as a commander of the group. He is the son of Younis Khalis, one of the most famous Islamist leaders in the Afghan jihad against the Soviets.
Younis Khalis a Hizb-i Islami másik frakcióját vezette (az egyiket a sokat emlegetett Hekmatyar) valahogy már 1979-től, egy igazi veterán volt a Pakisztánnal határos Nangarhar tartományból. Itt van Dzsalalabad (Jalalabad) nagyváros, a régió központja.
Khalis tavaly halt meg 87 éves korában. Ő volt az, aki 1996-ban befogadta a Szudánból elűzött bin Ladent. Nem véletlenül, ugyanis Laden ezen a környéken harcolt vagy segítette az arab-afgánokat a 80-as években, úgyhogy jól ismerhették egymást korábbról.
Így nézett ki az öreg 1989-ben! Már akkor sem volt fiatal. El kell mondjam a nangarhariak különleges nép, élnek ott pastuk (Khalis is az volt) meg mindenféle kis népcsoportok, de sok közülük gyönyörű vörös szakállú és/vagy hajú.
De a Time azért ellazáskodta, a Telegraph szerint Abdul Qadir volt, aki behívta bin Ladent. Hozzá kell tegyem nincs sok különbség. Qadir Khalis pártjának tagja volt, szintén régi mudzsahed és Nangarhar kormányzója 92 és 96 között. Ő viszon tisztán tálib ellenes volt 96-tól Dubaiban és Németországban élt, 2001 ig. Utána Karzai három alelnöke közül az egyik lett, egy öngyilkos merénylő robbantotta fel 2002-ben. (mellék szál: Qadir tesója, Abdul Haq szintén régi mudzsahed, 1977-ben kezdte, tesójával együtt harcolt, 2001 októberében átment Pakisztánból lázítani törzsét a tálibok ellen, akik elfogták és kivégezték. Egy ritka értelmes ember volt, aki nemcsak harcolni hanem gondolkodni is tudott. Egy bámulatos nekrológ itt, családjuk gazdag földbirtokos volt Nangarhárban, több politikussal az elmúlt évszázadban, )
Khalist a tálibok megjelenése után a legtöbb hír a mozgalom hívének sorolja, de nekem inkább úgy tünt, egyszerűen elfogadták egymást, Khalis nem harcolt ellenük, de velük sem. Fia Amin ul-Haq volt az aki hónapokkal ezelőtt megtámadott egy tengerészgyalogos konvolyt Dzsalalabadban, amely válaszul szétlőtt mindent és mindenkit aki az útjába került. Ebből lett a nagy balhé aztán. Most, ő az aki visszaszivárgott a Tora Borába, ismerheti mint a tenyerét.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése