A nap híre mindenképpen az, hogy valószínűleg meghalt Dadullah molla.Taliban chief's death a big U.S. victory
A Tálibán talán legfontosabb operatív vezetője volt a féllábú veterán harcos. Nevéhez fűzödik a 2006 ősze óta ígért gyilkos "tavaszi offenzíva" amely során Dadullah öngyilkos merénylők ezreit ígérte be az afgán kormánynak és az ISAF-nek. Mindezidáig kevés valósult meg ebből. Illetve merényletek vannak, csak a hatásfok igen alacsony.
Dadullah was killed in the Sangin area of Helmand province, a region that has seen heavy fighting in recent weeks and where airstrikes on Tuesday killed between 20 and 40 civilians, according to Afghan officials and villagers, the latest in a series of civilian deaths that has weakened support for the international mission.
Az akció közös amerikai/ISAF/afgán hadművelet eredménye volt, egyenlőre nem derült ki légicsapás, vagy szárazföldi akció végzett a parancsnokkal.
Dadullah volt felelős 1999-ben a bamijáni (Közép-Afganisztán) Buddha szobrok felrobbantásáért. Ez volt a világ két legmagasabb álló Buddha szobra egy hatalmas sziklafalba vésve. Először napokig lőtték tankokkal és RPG-vel aztán mivel ez nem hatott lyukakat furtak a szobrokba és felrobbantották az egészet. A ok, hogy ezek a fundamentalista tálibok szemében nem iszlám emlékek voltak, de az is szerepet játszott, hogy az itt élő hazarák, akik ráadásul síiták (és az itt élő buddhista közösségek leszármazottainak tartják magukat) keményen ellenálltak a tálib offenzívának. Ez volt a büntetés része és persze az egész világ felháborodott.
Így nézett ki tavaly a helyszín mikor ott jártam.
Dadullah márciusban még interjút adott az al-Dzsazírának, amelyben mindenkit megnyugatatott arról, hogy Oszama bin Laden él és jól van. Mikor Pakisztánban, Vazirisztánban a helyi tálibok összecsaptak az itt élő üzbég al-Kaidásokkal, Dadullah állítólag odautazott békéltetni. (erről annyira akartam írni, hogy addig gyűjtöttem a linkeket, amíg nem írtam meg. Érdekes történet volt, ha majd megint lőnek előveszem a linkeket)
Dadullah halálával Omár mollának némi szervezésre lesz szüksége. Mindent egybevéve, az jön át számomra, hogy D. egy igaz do-it ember volt, klasszikus afgán harctéri parancsnok, akit jobban érdekelt a harc mint a politizálás. Viszonylag jó szervező lehetett, mindenhol ott volt, jól kezelte a médiát, nagy szakálla és fekete turbánja volt.
Halálával az elmúlt hat hónapban Omár molla elvesztette három kulcsfontosságú helyettesét. Oszmáni mollát decemberben bombázták le az amerikaiak. Obaidullah mollát, egykori hadügyminiszterét a pakik fogták el márciusban.
Mindenki szerint ennek a hármasnak az elvesztése súlyos csapás a Tálibánnak, amit minden valószínűség szerint persze kihever előbb-utóbb a mozgalom, de ezzel a NATO/ISAF és az afgán biztonsági erők értékes hónapokat nyertek idén.
Felhívnám arra is figyelmet, mikor arról folyik a vita, hogy a NATO hogy végzi a dolgát Afganisztánban, jussunk eszünkbe, hogy ezt a három vezetőt most és nem korábban ikatták ki. Pontosan azóta, amióta ott vannak a külföldi csapatok. Ez csak egy a kézzelfogható és egyszerű eredmények közül.
Egyébként ilyenkor az legérdekesebb, hogy amint majd előbújnak az új arcok (tálib vezetők), majd mindegyikükről kiderül, hogy:
1. Omár legközelebbi bizalmasai már nagyon régóta,
2. Ott voltak már a Talibánban a kezdetekkor,
3. Már megtörtént eseményekről, merényletekről hirtelen kiderül, hogy ők voltak a kitervelők/szervezők/végrehajtók stb.
A média mindig ezt csinálja, szegény Ahmadinedzsádból is követség foglaló diákhőst faragtak egy pillanat alatt.
Nem mellék hír, de D halála elnyomta: az afgán parlament leszavazta és így megbuktatta az afgán külügyminisztert. Ez valójában a a menekültügyi miniszterre vonatkozott, akit először mozdított el a parlament. Itt a hír a külügyminiszterről, akit másodikként szintén kiszavazott a parlament. Az ok nevetséges (Irán megkezdte több százezer afgán menekült hazatelepítését és a kormány nem tett semmit), valójában arról van szó, hogy a főleg hadurakbl álló parlament így akarja megleckéztetni Karzait. Az államfő már az ellenlépéseketn dolgozik, most a Legfelső Bírósághoz utalta a kérdést, állásfoglalást kérve tőlük.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése