Elnézést a hosszú kimaradásért
Meg vagyok lepődve ezeken a baghlani robbantásokon. Több csatorna, a magyar PRt tájékoztatására hivatkozva, beszámolt arról, hogy robbantás volt egy magyar járőr közelében hétfőn. Lásd pl. Magyar Hírlap Robbanás az afganisztáni magyar járőrök közelében
. Idézem: Pol-e Khumri városba, amikor magyar idő szerint 12.30 órakor, előttük 20 méterre, az út jobb oldalától másfél méterre felrobbant egy házilag készített robbanószerkezet. Mi a tábort ennek az időpontnak a környékén hagytuk el, mert 3-ra értünk Kunduzba és ahhoz legalább kell 2,5 óra. Ott ebédeltünk, és mások is akkor ebédeltek, tehát ebéd idő lehetett. Mikor kicsekkoltunk a táborból, láttunk egy járőrt pont készülődni elhagyni a tábort, de mi másfelé mentünk, meg persze nem vártunk rájuk.
OK tegyük fel ott létünk után történt. Ami még mindig érdekes. Hogy ma reggel Kunduzban tárgyaltunk a UNAMA (Az ENSZ afgaisztáni missziójának neve) észak-keleti régiójának (ehhez tartozik Baghlan is) biztonsági tisztjével, aki semmilyen eseményről nem beszélt nekünk, holott mondtuk hogy magyarok vagyunk és Baghlan érdekel. Sőt előző este, tehát a robbantás napján, három másik UNAMA-s emberrel is órákon át beszélgettünk, és ők sem mondtak semmit.
További érdekességként, ma délután az Afghan NGO Security Office mazari munkatársával beszélgettünk (Mazarban van az ANSO északi-Afganisztáni központja, itt ehhez tartozik Baghlan) és ő sem mondott semmit. De még beszéltünk PRT-s és Mazari magyar katonákkal és ők sem mondtak semmit a robbantásról. Nem értem, nem értem.
Mi van ha velünk hozzák összefüggésbe a dolgokat, azért nem szólt senki? Pont ott voltunk elötte, váratlanul bukkantunk fel, nagy szakállunk van és olyan lazasággal utazgatunk mintha turisták lennénk. Talán lehallgatja a szobánkat az afgán titkosszolgálat és a ISAF közösen? Hehehe. Csak viccelek?
Egyébként rengeted érdekes dolgot hallottunk a tartományról ezektől az ENSZ-es arcoktól. A különböző hadurakról, erőviszonyokról, a németek meggyilkolásáról és egy korábbi kanadai ember haláláról. Majd megírom valahova ezeket. Ez egy új világ.
A HM sajtószemle szerint vasárnap egy német konvojt is megrakétáztak az afgánok valahol a magyar PRT területén. Erről sem szólt senki. Nem értem tényleg.
Van egy másik cikk is a Magyar Hírlapban, csak azért idézem mert rövidsége ellenére két hiba is van benne. (lehet több is van benne, én kettőt vettem észre.) Afganisztánból hazatért magyar katonák fogadása Szolnokon
. először is nem ENSZ békefenntartó misszióról van szó, hanem ENSZ BT felhatalmazás alapján létrejött nemzetközi misszióról. Onnan lehet látni a különbséget (leegyszerűsítve), hogy az előbbi esetben a nemzetközi misszió rövidítése UN betűkkel kezdődik, utóbbi esetben nem lásd: ISAF.
A másik hiba, hogy a könnyű Gyalog Század negyedik váltásáról (136 katona) ír. Csak remélem, hogy egy századnyi katona (több kevesebb mint 100 ember) váltogatását ugyanazokkal az emberekkel nem találtuk fel és az újságíró talán valami magasabb egységet akart írni. Javítsatok ki.
Somogyi Gyurka barátom is írt egyet Afganisztánról hétfőn. A nagy világutazó Tálibok határok nélkül címmel pontosan foglalja össze az afganisztáni helyzetet. Mindössze két pontban javítanám. Kicsit bátor kijelentés az táliboknak tulajdonítani Afganisztán egyharmad részét napjainkban. Ennél sokkal rosszabbul állnak. A másik, hogy nem a RAF-tól vették át a biciklire szerelt bombákat. Náluk már van öszvérre szerelt romba is. Az sem új, hogy motorkerékpárról sorozzák meg a NATO katonákat. Ez is régi haramodor náluk.
Dunai Péter úgy tűnik Afganisztánban van, legalábbis a cikke erre enged következtetni. Ha itt van, írok neki majd ma egy sms-t hátha össze tudunk fogni. Nem magyarokkal van hanem vagy Kabulban vagy a Bagrami támaszponton. A cikke szerint Ha lőnek ránk, beletaposok a gázba brit katonákat kísért el járőrözni.
Itt van egy írás az Észak-Vazirisztáni békéről. Why the Waziristan deal is a hard sell, a Dawn folyóiratból. . a link nem biztos hogy működik, mert regisztrálni kell hozzá egyébként.
A cikk két dologra hívja fel a figyelmet, egyrészt az aláírok, nem azok akik a szerződésben vannak, azaz törzsi vezetők, hanem azok a militáns mollák és tálibok, akik az aláírásig a pakisztáni „most wanted” lista élén álltak: Hafiz Gul Bahadar, Maulana Sadiq Noor, Azad Khan, Maulvi Saifullah, Maulvi Ahmad Shah Jehan, Azmat Ali, Hafiz Amir Hamza and Mir Sharaf..
A többi lényeges pontot inkább beidézem:
Contrary to the government’s assertion, troops deployed in and around Miramshah, except those manning the borders, have been removed from check posts and relocated to their camps. All weapons seized from militants have been returned and their men released. There have been more kidnappings, robberies and murders since then as the Khasadar force – a ragtag, untrained tribal force left to man the posts now - neither has the teeth nor the wherewithal to rein in the militants or control crime. Eyewitnesses say there are now not one but two Taliban offices in Miramshah to maintain law and order, control crime and address public complaints, a serious violation of the agreement by the Taliban who had undertaken not to form a parallel administration in the tribal region.
The agreement says that there will be no cross border infiltration but reports indicate three hundred per cent increase in militant activity in the border regions. The death of a local militant commander, Maulavi Mir Kalam and his men in an operation across the border and the capture of ten of their comrades by security forces is a case in point.
A szerző szerint az egyezmény felér a pakisztáni kormány vereségére beismerésével és gyakorlatilag semmilyen befolyása nincs arra a régióra, amelynek ellenőrzésére a legnagyobb szükség lenne az afganisztáni helyzet stabilizáláshoz.
Még egy érdekes cikk. Egy amerikai újságíró néhány magas beosztású kormányzati és törvényhozói embernek tette fel a kérdést, tudja e mi a különbség a siíták és a szunniták között, milyen vallású Irán vagy Irak, vagy az al-Kaida hová tartozik. A kép siralmas. Can You Tell a Sunni From a Shiite?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése