Alkalomszerű kommentálás és elemzés a terrorizmus, háborúk és biztonságpolitika témakörében. A posztok nagy része már a https://www.facebook.com/wagnerpeterofficial/ megy, mert oda egyszerűbb képeket, videokat és híreket megosztani.
szerda, augusztus 02, 2006
Átvétel előtt
Tegnap jelent meg egy hosszú cikk a Népszabadságban Szőcs László tollából, Brüsszelből, NATO-zászló Dél-Afganisztánban címmel.
itt a térkép hozzá a cikkből - Nem, nem tudom feltölteni. (ez egy másik térkép Libanonról, nagyon jó. Stratfor.com, a rendszer jó, a afgán képpel lehet a probléma) Ebből kiderült volna, hogy csak 5 tartomány került be az új kiterjesztésbe.
Na, jó itt egy cikk, izraeli különleges alakulatok helikopterrel egyből Baalbek be repültek. Szerintem ez már kinézett.
A lényeges részek a cikkből:
37 ország katonáiból áll most a ISAF
David Richards brit tábornok, ISAF-parancsnok, aki három-öt éves katonai jelenlétben gondolkodik. - Szerintem ez több lesz, 10 év minimum
Ez a legnehezebb NATO-művelet a hidegháború óta - mondta Mark Laity, a szövetség szóvivője
Az ISAF összlétszáma mindezzel együtt húszezer fő alatt marad.
A hollandok két évig működtették a baghlani PRT-t, közel 250 katonával. Éves költségük körülbelül négymillió euró, azaz 1,1 milliárd forint volt. Nem teljesen értem, nekünk 1,1 milliárd lesz év végéig, és a jövő évre a katonai részt 4-5 milliárdra tervezik.
Alapvető a jó kapcsolat nemcsak a helybéli vezetőkkel, de a lakossággal is - mondta lapunknak Gertoen Van den Ekker, Hollandia brüsszeli NATO-képviseletének diplomatája. Hozzáteszi: ebben segítségükre volt a "holland megközelítésként" ismert felfogás, amelynek egyik kulcseleme, hogy kerülik a túlságosan elrettentő hatású katonai megjelenést. - Ez kicsit önfényező, semmi holland nincs benne. Pl. a britek is csinálták, és ahogy elnéztem ma a táborfalvi hadgyakorlatot mi is így fogjuk
A nyári holtszezon is lassítja a baghlani magyar PRT misszió előkészületeit - tudtuk meg külügyi forrásokból. A külügyi tárca az Ökumenikus Segélyszolgálattal és a Baptista Szeretetszolgálattal is kapcsolatban áll. Magyar diplomaták már egyeztettek holland és német nem kormányzati szervezetekkel, az NGO-k folytatnák programjaikat a magyar vezetésű PRT kereteiben. A jövő héten Budapestre várják az Aga Khan Fejlesztési Hálózat, a világ legnagyobb, magánpénzekből működő fejlesztési szervezetének képviselőit. Az 1991-ben bezárt kabuli magyar képviseletet nem nyitják meg, de egy diplomatát szeptemberben már az afgán fővárosba küldenek
Hát a laptop diplomtát megbeszéltük. Némi lemaradást én is tapasztalok, bár nem tudom mihez kellene mérni az eddig elért eredményeket. A MeH-ben már van tárcközi bizottság, legalábbis van vezetője Gémesi Ferenc (új) szakállamtitkár személyében, és titkára aki majd gondolom szervezni kezdi a dolgokat. Hogy a KüM mit egyeztetett a külföldi NGO-kal, jó lenne tudni, és azt is hogy kikkel. Az Aga Khan azért különösen fontos Baghlanban, mert ez egy alapvetően a síita iszmailita közösségen létrejött szervezett, amely a saját vallási közössége felemelésével foglalkozik elsősorban. Ez a vallási közösség, ha jól emlékszem hetes síiták, az iszlám világ minden részén előfordulnak. Afganisztában különösen Baghlan, Badakshan tartományban és valahol délen, talán Nurisztánban. Majd kerítek erről egy jó tanulmányt, valahol van a gépemen, meg majd igyekszek visszatérni a baghlani iszmailitákra.
Illett volna tegnapelőtt reagálni a hírre, miszerint tegnaptól vette át a NATO vezette ISAF az USA vezette Tartós Szabadság hadművelettől dél-Afganisztán irányítását. A hírek szerint ez összesen 6 tartományt jelent, ami nem tudom, hogy jön ki. Amiket ismerek:
Helmand (brit), Uruzgan (holland) Kandahár (kanadai), Zabul (amerikai), Farah (üres ott nem lesz senki). Szerintem sajtóhiba.
Egy kis szösszenet tőlem a Magyar Hírlapban itt. Hehe, nem találom.
És akkor Dunai Péter cikke az előző szombatról. Az írásban említésre kerül a CFC-A (Coalition Forces Command-Alfa ha jól emlékszem), akinek képviselői szintén jelen voltak, ez a Tartós Szabadság hadművelet vezetését jelenti. Említésre kerül, hogy ennek részlegei a Griff és a Különleges Műveletek együtt a mazari németekkel erőkkel majd nagy szerepet játszanak a magyarok biztosításában. Ez az info nem tudom, hogy honnan jött de megkérdem D.P.-t.
Bali József HM szakállamtitkár szerint a lehetséges egységesítésről volt még szó a konferencián. Nem derül ki, ő mondta vagy a szerző tudta meg máshonnan, de a NATO nyáron (most már az van!) kézikönyvet ad ki a PRT-k alapfokú egységesítéséről.
A konferencián bírálatként elhangzott, hogy nincs megfelelő koordináció az egyes PRT-k között. Röhej, azt kell mondjam.
Kis keretes A magyar menetrend címmel ugyanott (ez a NOL on a cikk végén van). Összefoglalás: a katonák október 1.jétől veszik át feladatokat a hollandoktól. A civil résznek április egyig kell felállnia és a PRT-n belüli civil projekteket összerakni. Elvileg ebben a szakaszban – ez új infó – bekapcsolódnak külföldi civil és katonai partnerek. Ez érdekes lesz, kíváncsi vagy kik jönnek még.
Jó, hogykülön említésre kerülnek a CIMIK (katonai polgári kapcsolattartok, akik idézem:
Valamelyik népszabiban volt egy cikk a laptop diplomatákról. A szemlézés során kidobhattam, de most eszembe jutott, ott talán egy félmondattal említették Afganisztánt is. Eszerint két külügyes lesz kint, egy laptop nagykövet Kabulban a német követségen elhelyezve, és egy másik a PRT civil részének vezetőjeként. A cikk egyébként főleg Latin-Amerika kapcsán említette a témát.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése