Ezeket még megírom, aztán keresek valami aktuálisat is.
A legrégebbiek a Népszabadságban talált két írás. A Gál J. bejelentette az afganisztáni magyar missziót nem is olyan régi.
Három részt emelnék ki a cikkből:
Magyarország segítséget nyújt az igazságszolgáltatási, a közigazgatási, az oktatási és a mezőgazdasági rendszer kialakításához, valamint infrastrukturális fejlesztésekben...
Ismertetése szerint a nemzetközi erők tartományi csoportokba szerveződve irányítják az újjáépítést. Ezeknek a csoportoknak a feladata a tartományok biztonságának erősítése, a humanitárius tevékenységek és az újjáépítés feltételeinek megteremtése és koordinálása...
Az államtitkár közölte: elsősorban igazgatási, közigazgatási szakemberekre számítanak, várják oktatási szakemberek, orvosok, humanitárius feladatokat végző szervezetek munkatársainak szerepvállalását is.
Három dolog lehetséges: Vagy rosszul tájékoztatták Gál J.-t, vagy ő nem értette meg ezt a merőben új témát, vagy Magyarországnak lesz a legkomolyabb PRT-ja.
Az átlag kb. 3 ember, itt meg legalább 5-8 emberről beszélnek. A hollandoknak például csak egy külügyesük volt Baglanban, a kanadaiaknak meg kb nyolc mindeféle (külügyes, fejlesztési és büntetésvégrehajtási) Kandahárban. A nagy részük mindig külügyes és fejlesztési szakember. Nem orvos meg a franc tudja milyen szakember.
Ha mi ennyi szakembert viszünk ki, az azt jelenti, hogy nagyon sok pénzünk van (kétlem) vagy nagyon be akarunk vágódni az afgánoknál. Mit csinálnak majd a (köz)igazgatási szakemberek pl.? Mert gondolom a helyi szokásokat nem ismerik, közigazgatás meg amúgy se nagyon működik. Orvosok? Akkor korház is kellene, meg gyógyszerek, meg műszerek? Oktatási szakemberek? Hova? Az afgán kormánynak már mgvan a programja, amit az ENSZ-szel közösen kialakítottak, hosszú távra tervezve, finanszírozva. Esteleg torna, vagy nyelvtanárok? Vagy iskolát is építünk?
Fejlesztési szakemberek kellenek meg pénz, meg ész, meg rengeted agyalás sokan együtt. Úgy is az afgánokkal kell csináltatni mindent
Ez egy régebbi hír, csak azért teszem be, hoy ellentmondhassak a cikknek, amely szerint megjelent az iraki módszer Afganisztánban. Nos Kandahárban a tisztek szerint az öngyilkos merényletek elkövetői rendszerint külföldiek - nevezd akár az al-Kaidának, pakisztáninak. Az afgánok még mindig ódzkodnak a önrobbantástól. Ebben egyébként semmi iraki nincs, mert ez főleg tamil és palesztin fejlesztés. A biciklisbomba tényleg afgán, de ami Irakból jöhet az az IED, nem szövegszerinti fordításban buherált robbanószer, amit bármiből lehet készíteni és bárhogy nézhet ki. Ezt szeretik robbantani Irakban a külföldi katonák mellett, utcákon, utakon, házakban, szemeteskukában stb.
Ebben az afgánok nem olyan profik, náluk a hagyományos módszer megy még, négy harckocsiakna összekötve és az útra vagy mellé a bokorba helyezve.
Ez a Magyar Hirlap összeállítása juni 28-án. Sajnos rövid és semmitmondó.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése